Ana sayfa Psikolojik Filmler Parçalanmış / Split

Parçalanmış / Split

469
https://pixabay.com/tr/photos/filmi-film-rulo-film-%C5%9Feridi-analog-3057394/

Film Adı: Parçalanmış

Yıl: 2016

Tür: Gerilim, Psikolojik Korku

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular:  James McAvoy, Anya Taylor-Joy, M.Night Shyamalan, Betty Buckley

Ülke: ABD

Imdb: 7,3 / 10

Night Shyamalan tarafından gerçek bir hikayeden uyarlanan Parçalanmış filminde, James McAvoy dissosiyatif (çoklu) kişilik bozukluğundan muzdarip, 23 alter kimliğe sahip Kevin karakterini canlandırmaktadır. Filmde, Kevin’ın ev sahibi kişiliği ile asıl kimliğine ters olan kişilikleri arasındaki etkileşim ve farklı alter kimliklerinin kurduğu ilişkiler konu alınmıştır.

Film, Kevin’ın tedavi sürecindeyken psikiyatristinden sakladığı ‘’Dennis’’ alter kimliği ile üç genç kızı kaçırmasıyla başlar. Katı kurallara sahip Dennis, aslında Obsessif kompulsif bozukluğa sahip ve kadınların çıplak dans etmesinden hoşlanan bir karakterdir. Diğer alter kişilikleri bastırmaya çalışan Dennis aslında Kevin’ın tehlikeli, cinsel dürtülerini bastıramayan ve kendini sürekli ispatlamaya çalışan alter kişiliğidir. Belki de bu nedenle Kevin, Dennis kimliğini hiçbir zaman açığa çıkaramamıştır. Filmin ilerleyen sahnelerinde alter kimliklerin birbiri ile çatışması, Kevin’ın kafasını iyice karıştırmaya başlar ve durum gittikçe tehlikeli bir hal alır. İzleyiciler, üç kızın hayatta kalıp kalmayacağını ve Kevin’ın hangi karakterinin öne çıktığını çözmeye çalışırken gerilim dolu anlar yaşar.

Bir önceki yazımız olan Benden Bu Kadar / As Good As It Gets başlıklı makalemizde obsesif kompulsif bozuklukla ilgili film, obsesyonlarla ilgili film ve psikolojik film önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here