Ana sayfa Genel Kendimize En Çok Hangi İnançlarla Zarar Veriyoruz?

Kendimize En Çok Hangi İnançlarla Zarar Veriyoruz?

213

Hepimizin farkında olalım veya olmayalım kendimize ve kişiler arası ilişkilere dair yıkıcı inançlarımız var. Kendimize dair inançlar ile kendimize değer biçiyoruz, ‘ne olmamız’ veya ‘ne olmamamız’ gerektiğini söylüyoruz. Kişiler arası inançlarımızla ise yakın ve samimi ilişkiler nasıl olmalı bunlara dair katı standartlar belirliyoruz. Sevmek ve saygı görmek için ne yapmamız gerekiyor, diğer insanlar bize nasıl davranmalı kafamızda belirli şablonlar yaratıyoruz. Aşağıda birçoğumuza tanıdık gelecek en yaygın zarar verici inançlarımızdan bazıları yer alıyor;

Öfke Fobisi: Öfke tehlikelidir ve ne olursa olsun kaçınılmalıdır.

Çatışma Fobisi: Birbirini seven insanlar asla kavga etmemeli ya da tartışmaya girmemelidir.

Reddedilme Korkusu: Eğer beni reddedersen, bu bende bir şeyler yanlış demektir. Yalnız kalırsam sefil ve değersiz biri olurum.

Onay Bağımlılığı: Değerli olmak için herkesin beni onaylaması gerekir.

Performans Mükemmelliyetçiliği: Asla başarısız olmamalı ya da hata yapmamalıyım.

Başkasını Suçlama: İlişkideki sorunlar tamamen karşımdakinin kabahati.

Doğruluk: Ben doğruyum, sen yanlışsın.

Umutsuzluk: Benim sorunlarım çözülecek cinsten değil, asla gerçekten mutlu ve tatmin olmuş olamayacağım.

Algılanan Narsisizm: Değer verdiğim insanlar çıkarcı, talepkar ve güçlü.

Diğer İnsanları Mutlu Etme: Bunu yaparken kendi hayatımı mahvetsem bile her zaman seni mutlu etmeye çalışmalıyım.

Süper adam / Süper kadın: Her zaman güçlü olmalıyım, asla güçsüz gözükmemeliyim.

Başarı Bağımlılığı: Benim insan olarak değerim, başarılarıma, zekama, yeteneğime, statüme, gelirime ya da görünüşüme bağlıdır.

Sevgi Bağımlılığı: Eğer sevilmezsem hayat yaşamaya değer olmaz.

 

Yukarıdaki örneklerin bazıları size tanıdık gelmiştir, kimini kendinize yakın hissetmişsinizdir ya da çevrenizdeki birini anımsatmıştır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bütün bu inançların aşırı genellemeler olması ve özünde bu inançlar doğrultusunda hareket ettiğiniz sürece size zarar verecek olmasıdır. Bu inançlar olumsuz düşüncelerden farklıdır çünkü olumsuz düşünceler gelip geçicidir, ancak bu inançlar en temelinde hep sizle birliktedir. Diyelim ki sevgi bağımlılığınız var, bu özgüveninizi başkalarının sizi sevmesine dayandırıyorsunuz anlamına geliyor. İlişkilerinizde her şey yolunda giderken kendinizi mutlu hissediyorsunuz. Ancak bir sıkıntı yaşadığınızda aklınıza direkt olarak “Sevilmiyorum o zaman hayat anlamsız, yaşamaya değecek şey bulamıyorum” gibi düşünceler geliyor.

Bu inançlarınızı belirlemelisiniz çünkü bunları değiştirdiğiniz zaman gelecekteki olumsuz duygu durum değişimlerine daha az eğilimli olacaksınız. Artan yaratıcılığınızın, üretkenliğinizin, neşenizin ve kurduğunuz yakınlıkların keyfini çıkaracaksınız.

 

 

 

 

 

Kaynak

Burns, D. (2016). Panik Atakta, Psikonet Yayınları:İstanbul

Bir önceki yazımız olan İmpostor Sendromu başlıklı makalemizde impostor sendromu ve sahtekarlık sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here