Ana sayfa Kendine Yardım Etkili İletişimin 5 Sırrı

Etkili İletişimin 5 Sırrı

518

İlginç bir şeyler söylemeye çalışmak ya da kendinizden bahsederek diğerlerini etkilemeye çalışmak yerine Etkili İletişimin Beş Sırrı’nı kullanmak size sosyal ortamda güzel sohbetler kurduracaktır.

  1. Ateşkes Tekniği: Etkili iletişimin ilk sırrı size saçma ya da anlamsız gelse de karşınızdaki kişinin söylediklerinde bir doğruluk payı bulmaktır. İnsanlar için birinin onlarla aynı fikirde olması neredeyse her zaman cezbedicidir.
  2. Düşünce Empatisi ve Duygu Empatisi: Kendinizi birinin yerine tamamen koymanız mümkün değildir. İnançlarımız dünyaya dair algımızı etkiler. Ancak diğer kişilerin gözlerinden bakmak, kendi yargılarımızı, değerlerimizi ve inançlarımızı olabildiğince geride bırakarak bakmak demektir. Empati yani eş duyum tam da bunu ifade eder. Düşünce empatisi sırasında karşınızdaki kişinin söylediklerini kendi cümlelerinizle tekrar edersiniz, kişi de sizin onu dinlediğinizi ve mesajı aldığınızı hisseder. Tabii ki bu durum onun söylediklerini papağan gibi tekrarlamanızı içermez. Kişi anlaşıldığını hissettiğinde heyecanlanacak ve bu konu üzerinde daha fazla konuşacaktır. Duygu empatisi ise karşınızdakinin kullandığı kelimelere dayanarak onun neler hissediyor olduğuna dair çıkarımda bulunmayı ifade eder. Bu durumda da dikkat etmeniz gereken gene kendi yargılarınızı işin içerisine sokmamaktır.
  3. Merak: İletişimdeki en önemli sırlardan biri merak edilme duygusunu yaşatmaktır. Karşınızdaki kişiyi konuşturmak için basit bir soru sorun. Herkes merak edildiğini, ilgilenildiğini hissettiğinde daha içten ve doğal konuşacaktır.
  4. “Hissediyorum” Cümleleri: İletişimde kendi hislerinizi ifade etmeniz oldukça önemlidir. Ancak bunu karşı tarafı suçlamadan, tamamen kendi hislerinizi aktararak yapmaya dikkat etmelisiniz. Kimi zaman ise sizin neler hissettiğinizi anlatmanıza gerek kalmaz çünkü karşınızdaki insan sadece kendini anlatmaya isteklidir.
  5. Gururunu Okşamak: Neredeyse herkes iltifat duymayı sever. Karşınızdakine saygınızı ve hayranlığınızı ifade edin. Onunla ilgili söyleyecek olumlu bir şey bulun. Burada dikkat etmeniz gereken ise beğendiğiniz şeyin gerçek olmasıdır. Küçük bir gülümseme, minik bir yüzük ya da saç rengi… Gerçekten beğendiğiniz bir detayı dile getirin. Aksi takdirde hissetmeden söylediğiniz sahte iltifatlar irrite edici olabilir.

 

 

 

Kaynak

Burns, D. A. (2016). Panik Atakta, Psikonet Yayınları: İstanbul.

Bir önceki yazımız olan Sözel Olmayan İletişimde Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı makalemizde beden dili, etkili iletişim ve iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here