Ana sayfa Genel Koronavirüse Dair Yanlış Bilinenler

Koronavirüse Dair Yanlış Bilinenler

406

Gündemde korona virüse dair yoğun bir bilgi kirliliği bulunuyor. Ancak bu aşamada doğru bilgileri yanlışlardan ayırt etmek önem taşıyor çünkü bazı açıklamalar sadece bizi paniğe sevk ediyor. Aşağıda bu ‘yanlış bilgilerin’ bir kısmı ve onların doğruları yer alıyor;

“Virüs 4 gün boğazda takılıyormuş, bu süreçte gargara yaparsak akciğere inmez”

Doğrusu: Yeni korona virüsün dört gün boğazda kaldığına dair hiçbir araştırma bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre semptomların hastalarda dağılımı ve ortaya çıkışı standart değildir. Enfeksiyonun ilerleyişi kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

“Bizim genetiklerimiz virüse dayanıklı”

Doğrusu:Türk genleri üzerine korona virüsü ile ilgili herhangi bir deneysel çalışma yapılmamıştır. Bu sadece sosyal medyadan yansıyan ve kesinliği olmayan bir spekülasyondur.

“Sadece maske takmak bizi tehlikeden korur”

Doğrusu: Korona virüsten sadece profesyoneller için üretilmiş 0,3 mikronluk partikülleri süzen maskeler koruyabilir, ancak tek kullanımlık cerrahi maskeler küçük damlacıkların ağzımıza ve gözlerimize girmesini tam olarak engellememektedir.

“Kolonya sürerek bütün virüsleri öldürebiliriz”

Doğrusu: Kolonyalar %70’in altında etil alkol içermektedir bu nedenle dezenfektan özellikleri el yıkamaya göre daha düşüktür. Bunun yerine elleri sıklıkla 20 saniye sürecek şekilde sabunlu suyla yıkamak daha etkili olmaktadır. Ancak ellerin yıkanamadığı durumlarda kolonya veya dezenfektanlar yardımcı olabilir.

“Tuzlu su ile gargara yaparsak virüs ölür”

Doğrusu: Tuzlu su tam tersi virüs için güzel bir yaşam ortamı olabilir, virüs daha çok yaşayabilir. Virüsü öldürücü hiçbir özelliği yoktur hatta mukus tabakasına zarar verebilir. Tuzlu suyun tek yararı burun tıkanıklığını açmasıdır.

 “Sarımsak, soğan yemek bizi korona virüse karşı korur”

Doğrusu: Soğan ve sarımsak sülfür, alisin ve kuvarsetin zenginlikleri ile bağışıklık sistemimize faydalıdır ancak koronavirüsten korunmak için sadece dolaylı bir etkileri mevcuttur. Doğrudan koruyucu olduklarına dair bir araştırma bulunmamaktadır.

“Riskli yaş gruplarında değilsek bizim için tehlike yoktur”

Doğrusu: Riskli yaş grupları ölüm oranlarına göre belirlenmiştir. Ancak çalışmalar her yaş grubunda kişi iyileştikten sonra dahi akciğer işlevselliklerinde %20 ila 30 oranında azalma olabildiğini göstermektedir. Ayrıca virüsün uzun dönem etkileri için çalışmalar henüz yeterli değildir.

“Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için antibiyotik kullanabiliriz”

Doğrusu: Antibiyotikler bakterileri öldürmektedir, virüsleri değil. Bu nedenle korona virüse karşı antibiyotik kullanımı işe yaramayacaktır. Bunun yerine bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar tüketilebilir.

“Alkol içmek virüsü öldürür”

Doğrusu: Alkol oranının %60 üzerinde olması virüsler için öldürücü etki yapabilir ancak bu sadece el dezenfektanları için geçerlidir. Alkol içerek virüsleri öldürmeye çalışmak riskli ve gereksiz olacaktır.

 

BU YAZIDA SADECE DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, SAĞLIK BAKANLIĞI VE SAĞLIK ALANINDA UZMAN KİŞİLERDEN VERİLEN BİLİMSEL BİLGİLER ESAS ALINMIŞTIR!

Bir önceki yazımız olan Koronavirüsü Düşünürken Hangi Bilişsel Çarpıtmaları Kullanıyoruz? başlıklı makalemizde anksiyete, bilişsel çarpıtma ve covid-19 hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here