Ana sayfa Genel Neden Evleniriz?

Neden Evleniriz?

558
https://pixabay.com/tr/illustrations/gelin-ve-damat-evlilik-d%C3%BC%C4%9F%C3%BCn-2145374/

Pek çok kişinin hayat planlarında evlenmek ve bir aile kurmak vardır. Sosyal olarak desteklenen evlilik kurumu bir yandan da çok tartışılmaktadır. Özellikle bireyselciliğin arttığı çağımızda kişiler kendi hayatlarını, teknolojinin de imkanları ile tek başına sürdürebilmektedir. Öte yandan evliliğin popülaritesi azalmış değil. Ancak boşanma oranları da bir hayli yüksek. Haliyle evlilik aslında riskli bir yatırım. Öyleyse neden evleniyoruz? Sadece aşık olmak yeterli mi? Bu yazıda evlenmek için en yaygın nedenlere bakalım.

1. Sevme ve Sevilme İhtiyacı

Yeme içme, barınma, güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını gideren hemen hemen herkes sevgi ihtiyacının peşine düşüyor. İlgisini çeken bir partnerden onay almak, ilgi ve şefkat görmek insanın kendi potansiyeline ulaşmasına da yardım ediyor.

2. İki kişinin sosyal, biyolojik, psikolojik gereksinim ve güdülerinin doyurulması

Evlilik iki kişinin duygusal, fiziksel ve cinsel ihtiyaçlarına karşılık vermesinin en meşru yoludur. Buna ek olarak evli olmak aynı zamanda sosyolojik bir anlam da ifade etmektedir. Toplum nezdinde kişiye bir statü vermekte, eş, baba, anne gibi rolleri üstlenen birey saygı ve onay görmektedir. Diğer yandan evli olmamak bir toplumsal baskıya da yol açabilir.

3. Çocuk sahibi olma

Her ne kadar evlenmeden çocuk sahibi olmanın önünde bir engel olmasa da bir çocuğun gelişimi için sağlıklı bir aile ortamına ihtiyaç vardır. Bu nedenle birlikte yaşayan ve evli olmayan çiftler genellikle çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde evlilik birliği de kurmayı tercih ederler.

4. Cinsel yaşamı sağlıklı olarak sürdürme

Cinsel partner arayışında bulunmak istemeyen kişiler kendilerine uygun bir partnerle evlenerek, cinsel yaşamlarını düzene sokmayı tercih edebilirler. Ayrıca çeşitli dini görüşler veya değerler kişilerin evlilik dışı cinsel deneyim yaşamasını engelleyebilir. Kimi kişiler ise sağlık gerekçesi ile tek ve meşru bir partnerle birlikte olmayı tercih etmektedir.

5. Geleceğe güvenle bakma

Partnerle yaşamı paylaşacak bir dost, arkadaş ya da yoldaş gibi görülebilmektedir. Birlikte yaşamak, planlar yapmak, gelişmek, ilerlemek ve yaşlılığı birlikte geçirmek de pek çok kişi için evliliği cazip kılar.

 

 

Kaynakça

https://www.psychologytoday.com/us/blog/how-do-life/201711/why-marry

 

Bir önceki yazımız olan Farkındalık Egzersizleri İçin 9 Öneri başlıklı makalemizde anda kalmak, anın tadını çıkarmak ve beden taraması hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here