Ana sayfa Gündem Öz Bakım ve Depresyon

Öz Bakım ve Depresyon

957
https://pixabay.com/tr/photos/k%C4%B1z-portre-g%C3%BCzellik-modeli-g%C3%B6zler-2771001/

“Kendine iyi bakmak” bir diğer deyiş ile öz bakım, fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlık için oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Öz-bakım, kişinin sağlığını, yaşamını ve iyilik halini koruması için gerekli becerileri uygulaması olarak tanımlanır.

Öz bakım becerileri çocukluk çağında gelişmeye başlar, yetişkinlikte devam eder. Fakat bazı ruhsal sıkıntılar kişinin öz bakımını ihmal etmesine yol açabilir. Bunlar arasında en yaygın olanı depresyondur. Aşağı yukarı hepimiz mutsuz olduğumuz zamanlarda kendimizle daha az ilgilendiğimizi fark etmişizdir. Saçlarımızın kirli olması, kıyafetlerimizin ütüsüz olması, daha az yemek yememiz ya da çok yemek yiyip kilo almamız, o mutsuz olduğumuz zaman dilimlerinde çok da üzerinde düşündüğümüz şeyler olmaz. Araştırmalar bunun bir biyolojik açıklaması olduğunu gösterir. Öyle ki, beynin problem çözme, mantık kurma gibi görevlerini üstlenen frontal lobun kişilerin öz bakımları ile de ilgili olduğu görülmüştür. Beynin bu özel bölgesi, depresyon sürecinden etkilenir ve işlevselliğini bir miktar kaybeder. Bu da kişiyi depresif bir haldeyken olayları mantık süzgecinden geçirme, problemleri çözme gibi yeteneklerden alıkoyarken, aynı zamanda kişisel bakım konusunda da ihmalkar hale getirir.

Eğer ki evde oturduğumuz bu günlerde siz de kendinizi depresif  hissediyorsanız, kişisel bakımınızı tamamen göz ardı ettiğinizi düşünüyorsanız bunu değiştirmek yine sizin elinizde olacaktır.

Ne Yapabilirsiniz?

1. Küçük adımlarla başlayın.

Evet yaşamış olduğunuz depresyon sizi birçok konuda umursamaz kılıyor olabilir. Ancak bu gidişatı değiştirmeniz için bir yerden başlamanız gerekecektir. Kendinize küçük adımlar belirleyin; yataktan kalkın, ılık bir duş alın, gün ışığının geldiği bir odada oturun.

2. Hareket edin.

Depresyonun en belirgin özelliklerinden biri kişiyi hareketsiz ve sürekli yorgun hale getirmesidir. Bu durumun sizi esir almasına izin vermeyin. Hayatınıza mutlaka küçük de olsa hareketler katın. Örneğin evde yaşayan bir başkasından bir bardak kahve istemek yerine kalkın kendiniz yapın. Bütün gün aynı pijamalar ile oturmak yerine giyinin, bazen sonrasında çıkaracak olsanız dahi makyaj yapın. Kendinizi tembelliğe bırakmayın, egzersiz ya da yoga yapın. Bu ilk başta size zor gelebilir, ancak yaptığınız zaman bedeninizin daha iyi hissettiğini bunun da size yansıdığını göreceksiniz.

3. Duyularınıza odaklanın

5 duyu egzersizi, bilinçli farkındalık ile anda kalmanıza yardımcı olacak basit bir egzersizdir. Bu egzersiz esnasında beden duyumlarınızı fark etmek, uçuşan düşünceler ve gizli kalmış duygular arasında size güvenli bir liman sağlayacaktır.

5 Duyu Egzersizi: Başlamadan önce en rahat olduğunuz pozisyonda oturun ve birkaç dakika dikkatinizi sadece nefesinize verin. Daha sonra duyularınıza odaklanmaya başlayın. İlk aşamada;

  • 5 farklı şey görün: Etrafınızda olan 5 farklı şeyi görmeye çalışın. Normalde çok dikkatinizi çekmeyen nesneleri seçmeye uğraşın. Nesnelerin renklerini, dokularını dikkatle gözlemleyin. Daha önce dikkatinizi çekmeyen pek çok detay sizi şaşırtacak.
  • 4 farklı şey duyun: Etrafınızdaki seslere odaklanmaya çalışın ve 4 farklı ses duyun. Buzdolabının motor sesi olabilir bu ya da dışarıdan geçen bir arabanın korna sesi. Gelen seslerden bir anlam çıkarmaya değil sadece sesleri duymaya odaklanın. Tüm dikkati kulaklarınıza verin.
  • 3 farklı koku alın: Gözlerinizi kapayın ve etrafınızdaki 3 farklı kokuyu duymaya çalışın. Mutfaktan gelen yemek kokusunu içinize çekin, ellerinizdeki kolonyayı ya da önünüzdeki kitabın kokusunu fark edin.
  • 2 farklı şeyi teninizde hissedin: Farklı dokuları ellerinizde, yüzünüzde ve tüm cildinizde hissedin. Kazağınızın dokusu, oturduğunuz koltuğun teninize teması, evdeki kaloriferden gelen hafif sıcaklık.
  • 1 şeyi tadın: Bir bardak su içmek, sakız çiğnemek ya da bir şeyler yemek gibi tadını hissedebileceğiniz bir şey bulun. Bu gıdanın ağzınızda bıraktığı tada odaklanın. Mümkün olan en yavaş şekilde onu tüketmeye, bu sırada da olabildiğince tadı hissetmeye çalışın.

 

 

Kaynaklar

http://www.bahcesehirpsikoloji.com/wp-content/uploads/2020/03/07-Coronavirus_Bedeni_Rahatlatmak_Mindfulness.jpg

https://www.psychologytoday.com/us/blog/two-takes-depression/201702/why-self-care-is-hard-depressed-individuals

Bir önceki yazımız olan Günlük Yaşamda Kendine Saygı başlıklı makalemizde benlik saygısı, düşük saygı ve farkındalık hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here