Ana sayfa Genel Farkındalık Egzersizleri İçin 9 Öneri

Farkındalık Egzersizleri İçin 9 Öneri

221
https://pixabay.com/tr/vectors/meditasyon-yoga-gev%C5%9Feme-zen-sa%C4%9Fl%C4%B1k-5138375/

Farkındalık, dikkatinizi şimdiki zamana odaklamayı içerir. Bir başka ifadeyle burada ve şimdide, anın içinde kalarak zihniniz ve bedeninizle ortamı nasıl deneyimlediğinizi fark etmekle ilgilidir. Farkındalık bu şekilde günümüze odaklanarak, geçmiş veya gelecek hakkında endişelenmeye ara vermeyi sağlar.

Farkındalık egzersizlerini, zihniniz, bedeniniz ve çevreniz hakkındaki farkındalığınızı artırmak ve reaktif olmaktan ziyade daha bilinçli yanıt vermenizi sağlamak için kullanabilirsiniz. Bu egzersizlere başlamanıza yardımcı olacak 9 Farkındalık (Mindfulness) tekniği ;

 1. Sessiz bir zaman ayırın.

Farkındalık genellikle nefes egzersizi, meditasyon ve yoga pratiğini içerir. Modern yaşamın yoğun temposunda birçok kişi kendine sessiz bir zaman ayırmayı unutabilmektedir. Bu nedenle özellikle yoğun bir günün ardından kendinize biraz sessiz bir zaman ayırmayı deneyin. Bunu her gün aynı zaman diliminde uygulamak, kolay bir rutin geliştirmenize yardımcı olabilir. Sizin için günün en uygun zamanını bulun ve teknolojik aletler gibi dikkat dağıtıcı unsurları kapatın. Sadece beş defa derin nefes almaya zaman ayırmak bile üzerinizde yarattığı hisleri fark etmenize yetecektir. Eğer zamanınız var ise bu anı çizim yaparak veya basit yoga hareketleri yaparak geçirebilirsiniz.

 1. Olumlu durumları not alın.

Hepimiz irili ufaklı sorunlar yaşıyoruz ve gün boyu hayatımızdaki olumlu şeylerden ziyade neyin yanlış gittiği üzerine odaklanma eğilimindeyiz. Araştırmalar, minnettar olduğumuz durumları not alma pratiğinin refah ve mutluluk duyusunu artırdığını göstermektedir. Bu nedenle hayatınızda minnettar olduğunuz iyi şeyleri mümkün olduğunca düzenli bir şekilde günlük notlar tutarak kaydetmeyi deneyin. Bunu yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur, ancak mümkün olduğunca spesifik ve ayrıntılı yazmak size yardımcı olabilir.

3.Beden taraması yapın

Vücut taraması, dikkatinizi vücudunuzun farklı bölgelerine odaklamanız yoluyla her noktada nasıl hissettiğinizi fark etmenize yardımcı olur. İlk başta tek başına  yapabilmek zor olabilir, bu nedenle rehber eşliğinde veya internet aracılığıyla bir podcast eşliğinde deneyebilirsiniz.

 1. Doğanın güzelliğine dikkat edin

Doğada zaman geçirmenin hem fiziksel hem de ruhsal iyilik halini arttırmaya yardımcı olduğu araştırmalar ile bulunmuştur. Ancak modern yaşam bazen doğanın bir parçası olduğumuzu bize unutturabilmektedir. Yürürken veya sadece pencereden dışarı bakarken doğa ile yeniden bağlantı kurun. Etrafınızdaki sesleri, bulutların veya yaprakların şeklini, kokuları, cildinizdeki esintiyi hissedin.

 1. Çevrenize dikkat edin ve gülümseyin

Birçoğumuz meşgul olduğumuzda, kendi düşüncelerimiz içerisinde kaybolur ve çevredeki insanları unutabiliriz. Bu durum bazen kişiyi başkalarından kopuk hissettirebilir. Bu nedenle çevrenizdeki diğer kişilere bakmayı, onları fark etmeyi hatta onlara gülümsemeyi deneyerek bunun nasıl bir his olduğunu fark edin. Gülümsemek, kendinizi daha mutlu ve diğerleri ile daha bağlantılı hissetmenizi sağlayabilir.

6. Farkındalık ve Kabul

Duygularınızı ve yaşadığınız hisleri keşfetmeye çalışın. Onları yargılamadan kabul edin ve bunu yaptığınızı fark ettiğiniz anda rahatlayın, nefesinize odaklanarak ana dönün.

7.Kendinizi dinleyin

Dikkat, pratikle geliştirebileceğiniz bir beceridir. Sessiz olduğunuz anda iç sesinizi daha fazla duyabilirsiniz. Bu durumu fırsata çevirerek kendinizi, eleştirmeden nazikçe dinleyin. Bunu yapmakta zorlanıyorsanız ve kendinize karşı eleştirel olduğunuzu fark ederseniz, en iyi arkadaşınıza ne söyleyebileceğinizi düşünerek kendinize aynı şefkati geliştirmeyi deneyin. Ardından tekrar dikkatinizi iç sesinize çevirin.

8.Rutinlerinizi dikkat edeceğiniz bir ana dönüştürün.

Her gün rutin olarak yaptığınız bir alışkanlığınızı seçin ve tüm dikkatinizi alışkanlığınız üzerine vererek farkındalığınızı arttırın. Örneğin ellerinizi yıkamayı seçerseniz aşağıda yazılanlara dikkat edebilirsiniz:

 • Musluğu açmak nasıl bir duygu?
 • Suyun sıcaklığı nasıl?
 • Su nasıl görünüyor ve nereye düşüyor?
 • Ellerinizin ıslak olması nasıl bir his?
 • Sabunun kokusu nasıl?
 • Kağıt havlunun dokusu nasıl?
 1. Öğle yemeği molasını farkındalığa çevirin

Öğle yemeği vaktiniz geldiğinde kendinize rahatlamak ve öğle yemeğinin tadını çıkarmak için gerçek bir mola verin. Vakit geçirdiğiniz çalışma alanınızdan uzaklaşın. Yemek yerken, sadece yemeğinize odaklanmayı deneyin. Yemeğinizin zevklerine, dokularına ve lezzetlerine dikkat edin ve tadını çıkarmak için zaman ayırın.

 

 

Kaynakça

https://www.bupa.co.uk/newsroom/ourviews/11-moments-for-mindfulness

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Nefretin Doğası başlıklı makalemizde Aşk üçgeni teorisi, dubleks aşk teorisi ve küçümseme hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here