Ana sayfa Genel Romantik Çekimde Cinsiyet Farklılıkları: Statü ve Güzelliğin Rolü

Romantik Çekimde Cinsiyet Farklılıkları: Statü ve Güzelliğin Rolü

195

Erkekler de kadınlar da yakınlıktan, hoş kişiliklerden, benzerlikten, ihtiyaç tatmininden ve kendilerine aşık olunmasından eşit derecede etkileniyorlar. İki cinsiyet arasındaki en büyük farklılık dış görünüşe verilen önem konusunda ortaya çıkıyor. Erkeklerin çoğu, kadınların ise yarısından azı baştaki çekimi dış görünüşün tetiklediğini belirtmektedir. Birçok araştırmada ortaya konduğu üzere fiziksel cazibe, kadınlar için önemli olsa da erkekler için çok daha önemlidir. Ancak bu fark toplumsal beklentilerden kaynaklanıyor da olabilir. 

Farklı kültürlerde yapılan araştırmalarda erkekler fiziksel çekiciliği el üzerinde tutarken, kadınların çoğunlukla toplumsal ve ekonomik statü, hırs, güçlü bir karakter ve zekaya önem verdiği görülmüştür. 

Erkekler doğurganlık derecelerine dair işaretler (gençlik ve güzellik) ararken, kadınlar kaynak edinme becerisine dair işaretler (olgunluk ve finansal güvence) aramaktadır. 

Kadınların cinsel ilişkinin, evlilik ihtimali bulunan yakın bir duygusal beraberlik bağlamında olmasını tercih ettiği hatta bunda ısrarcı olduğu görülürken, erkeklerin çok daha kolay şekilde cinsellik yaşayabildiği görülmüştür.

Erkeklerle kadınların romantik eşleriyle ilgili yaş tercihleri de farklı olmaktadır. Genç erkekler kendileriyle yaşıt, yaşı ilerlemiş erkekler ise kendilerinden genç kadınlar aramaktadır. Kadınların yaş tercihleri zamanla değişmemekte, hep kendilerinden büyük erkeklere yönelik olmaktadır. 

Kadınların çoğu kendilerinden uzun erkekleri tercih ederken, erkeklerin çoğu kendilerinden kısa kadınları tercih etmektedir. 

Kadınlarla erkeklerin çekici bulduğu kişilik özellikleri de farklıdır. Bunlardan biri baskınlıktır. Baskın erkekler, kadınların gözünde daha seksi algılanmakta, ancak baskın karakterdeki kadınlar erkekler için çekici gelmemektedir.

Cinsiyet farklılıklarının en büyük olduğu alan geçici cinsel ilişkilerdir. Erkeklerin bu alandaki ölçütleri kadınlardan değişmez biçimde ve önemli ölçüde düşüktür. 

Nereden kaynaklanıyor?

Evrim kuramına göre bunun sebebi, her iki cinsin genetik olarak varlığını sürdürebilmesi için farklı gereklilikleri olması ve bu gerekliliklerin de eş seçimi için farklı ölçütler dayatmasından kaynaklanmaktadır. Erkeklerde evrim, gençlik ve güzellik gibi kadının üreme yeteneğine ilişkin özelliklerin tercih edilmesini gerektirir. Kadınlarda ise para kazanma potansiyeli ve statü gibi erkeğin kaynak edinme becerisine ilişkin özellikleri gerektirir. Kadınların gebelik, doğum ve emzirme süreçlerinde yavrularına yaptıkları yatırım çok daha büyüktür, belli bir süre içerisinde yapabilecekleri yavru sayısı ise azdır. Halbuki erkekler ergenlikten başlayarak ölene kadar yavrulayabilir. Bu nedenle de kadın, kendine ve yavrularına bakacak, onların geçimini sağlayacak bir erkek ararken, erkek yavrularını doğuracak bir kadın arar. 

Erkekler her gün yüz milyonlarca sperm üretirken kadınlar ayda yalnız bir yumurta salar. Bu nedenle kadının yumurtası kıymetli iken erkekler spermlerini gönül rahatlığı ile savurur. Sperm boldur ve erkeğin kaybedecek bir şeyi yoktur. Kadın, bebeği karnında dokuz ay taşır, doğumdan sonra da onu besler ve ona bakar. Erkek ise spermi eşinin rahmine aktarır. İkisinin bu işe ayırdığı zaman ve enerji oldukça farklıdır. Kadının ebeveynlik yatırımı erkeğinkinden çok daha fazla olduğundan kadının mümkün olduğunca çok sayıda yavru yapmasının yolu temkinden, erkeğinki ise aceleden geçer. Kadın yavrularına çok yatırım yaptığı için yavruların hayatta kalacaklarından en baştan emin olmak ister. 

Kadının temkinli davranışları ile erkeğin acelesi erkeğin cinsel ilişkiye girmek için baskı yaptığı kadının ise “sabret” diyerek direndiği stereotipik durumu doğurur. Böylece erkek sabrederken kadın onun sadakatini değerlendirir. Erkek cinsel ilişkiden sonra da onunla kalacak mıdır? Yavruları büyütürken ona yardım edecek midir? Erkek bunlara dair söz verir. Kadın ise erkeğin verdiği söze rağmen kalkıp gitme ihtimali ile yüzleşir. Çekip gitmeyen ve kendisine el veren sadık bir erkek arar. 

Romantik aşk insanlardaki bağı koruyabilmek için evrimleşmiştir. Erkekler iki değişik üreme stratejisi geliştirmiştir: bunlardan biri kısa vadeli çiftleşip spermlerini yaymak, diğeri ise uzun vadeli çiftleşip yavrularını büyütmek. Kısa vadeli çiftleşme için cinselliğe açık kadınları, uzun vadeli çiftleşme için ise sadakati aramaları bundandır. 

Bu konuya farklı bir bakış toplumsal kurgu kuramından gelir. Romantik çekimdeki cinsiyet farklılıklarına kültürel kuvvetlerin etkisi ile ortaya çıkan önemsiz farklılıklar olarak bakar. Bireysel farklılıkların daha önemli olduğu vurgulanır. 

 

Kaynak

Pines, A. M. (2010). Aşık Olmak: Sevgililerimizi Neye Göre Seçeriz?, İletişim Yayınları: İstanbul

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here