Ana sayfa Genel Neden Kötü Rüyalar Görürüz?

Neden Kötü Rüyalar Görürüz?

76

Gecenin bir yarısında korkuyla uyandığınız zamanları hatırlarsınız. Herkes zaman zaman kötü rüyalar görür, bunlara ‘kabus’ denir. Kimi zaman uyandığımızda ne gördüğümüzü bile hatırlamayız ancak dehşet hissiyatı sabittir. Kişi her yaşta kendisine kötü hissettiren ve dehşete düşüren rüyalar görür, ancak bunlar özellikle çocuklarda yaygındır. Kötü rüyalar, diğer rüya türleri gibi REM uykusu esnasında gerçekleşir. Uykunun bu aşaması hızlı göz hareketleri ile tanımlanır.  

Peki Neden?

  • Kötü rüyalar genellikle dengesiz bir ruh halinden kaynaklanır. Ciddi anlamda sizi yoran, stres veren ve üzen şeylerle boğuştuğunuz bir dönemdeyseniz bu tür rüyalar görme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Size stres veren şeyler birçok alandan kaynaklanabilir; sınavlar, bir ilişkinin bitmesi, bir yakının ölümü, işten atılma, ekonomik kriz, yaşam şartları vb. Bu tür stresli durumların rüyalarınıza yansıma olasılığı yüksektir. Kimi zaman ise bir şeyler sizi üzüyordur, strese sokuyordur, ancak bunları bilinçli olarak fark etmezsiniz. Rüyalarınızda kendilerini gösterirler. Çünkü rüyalar günlük hayatta bilinç dışımıza attığımız şeylerin bir yansıması, şekil dönüştürmüş halleridir. 
  • Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı da kötü rüyalar görmenize neden olabilir. Bu ilaçların arasında sakinleştiriciler ve antidepresanlar yer alır. Yakınlarda yapılmış araştırmalar aslında uyumanızı kolaylaştırması için aldığınız uyku ilaçlarını bırakmanın da kötü rüyalara neden olabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda sağlık sorunları nedeniyle aldığınız bazı ilaçların da kabuslara yol açma gibi bilinen yan etkileri vardır. Bunu öğrenmek için en iyi yöntem prospektüslerini okumanızdır. 
  • Beyninizdeki dopamin hormonunun azlığı size kabuslar gördürebilir. Dopamin, vücutta doğal olarak üretilen, zevk ve ödül sistemlerinde, hafızada ve aynı zamanda motor kontrolünde görev alan bir hormondur. Eksikliğinde depresyon, kronik can sıkıntısı olmasının yanı sıra aşırı uyku, kabus ve huzursuz bacak sendromu da görülür. Eğer bu durumdan şüpheleniyorsanız bir test yaptırmanız en iyi çözümdür.
  • Uykudan önce ne yediğiniz uyku kalitesini etkileyen bir durumdur. Aşırı yağlı ya da baharatlı yiyecekler yediğinizde kötü rüyalara ortam hazırlamış olursunuz. Bu sebeple metabolizmayı hızlandıran, beynin daha iyi çalışmasını sağlayan yiyeceklere yönelmek, aşırı yağlı veya baharatlı yemekleri yedikten sonra hemen uyumamak, en az 3 saat sindirimini beklemek iyi bir çözüm olmaktadır. 
  • Kafein en çok alınan uyarıcıdır. İnsanlar genellikle yorgunluk hissiyatından kurtulmak, uykuyu ertelemek için kafeine sarılmaktadır. Ancak özellikle uykudan önceki birkaç saatte kafein alımı hem uyku kalitesini düşürmekte hem de kötü rüyalara neden olabilmektedir.
  • Bazı kişilik özellikleri kişiyi kötü rüyalar görmeye daha yatkın kılmaktadır. Bunlar arasında içe kapanık olmak, daima olumsuz düşünmek, fantezi dünyasında yaşamak yer alabilir. Bu kişiler günlük yaşamda bastırdıkları duygularını ne yazık ki kötü rüyalar görerek yaşantılamaktadır. 
  • Travmatik geçmiş yaşam deneyimleri, özellikle de tecavüz, suça maruz kalma gibi ciddi durumlar kişinin sürekli olarak kötü rüyalar görmesine yol açar. Kişi beyninde tekrar tekrar travmatik olayı yaşantılar, bu yaşantılama rüyalarında da devam eder. Bu gibi durumlarda kişinin günlük yaşam işlevselliği bozulduğu için bir psikoloğa gitmesi tavsiye edilmektedir. 
  • Çocuklarda kötü rüyalara yol açan bir durum ise korku filmleridir. Çocuklar büyüklere oranla korkunç ögeler içeren filmlerden, hikayelerden daha çok etkilenir. Bu gibi durumlar onların beyninde yer eder. Güvensizlik ve korku tohumları eker. Yani eğer çocuğunuz sürekli olarak kötü rüyalar görüyorsa, onu etkileyen şeyleri araştırmanız, onunla açık bir iletişim kurmanız faydalı olacaktır. 
  • Ateşli hastalıklar geçiriyorsanız kötü rüyalar görme olasılığınız oldukça yüksektir. Ateşin yanı sıra kötü rüyalara yol açan diğer fiziksel faktörler uyku ve nefes bozuklukları olabilir. Uyku apnesi olarak bilinen, uyku sırasında düzensiz nefes alımı ile seyreden hastalık ve narkolepsi özellikle kabuslara yol açtığı bilinen hastalıklar arasındadır. 
  • Hamilelik esnasında kadınların birçoğu kötü rüyalar görmektedir. Bunun nedenleri arasında kadınların günlük yaşamda kendilerini rahatsız eden duyguları bastırmaları ve paylaşmamalarıdır. Bu da rüyalarda rahatsız edici ögeler olarak ortaya çıkabilir. Özellikle ilk kez anne olacak hamile kadınlarda stres ve endişe oldukça yoğundur. Bu normal bir durumdur ancak kadın kendini herkesin sürekli tavsiye verdiği bir konumda buluyorsa, sürekli kitap okuyup, bir yerlerden bilgi edinmeye çalışıp kendini çok fazla çelişen görüşün arasında buluyorsa zihinsel bir kaos yaşayabilir. Bu da rüyalarında kendini gösterebilir. Kişilik özelliği olarak çok fazla titizlenen, her şeyi doğru yapmaya çalışan hamile kadınlarda stres daha fazla görülür, bu da rüyalarına yansır. 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here