Ana sayfa Gündem Günlük Yaşamda Kendine Saygı

Günlük Yaşamda Kendine Saygı

454
https://pixabay.com/tr/illustrations/ki%C5%9Fi-insan-sevin%C3%A7-g%C3%BCn-bat%C4%B1m%C4%B1-deniz-835453/

Günlük tavır ve davranışlarımızın çoğu yakından ya da uzaktan kendine saygıya işaret eder. Bir şey satın almak ya da komşu hakkında dedikodu yapmak… Birçok davranışımız, biz farkında olmadan düşük ya da yüksek kendimize saygımızı gösterir.

Kendine Saygı İçin Tüketmek

Satın Almak

Tüketim toplumu insanları sürekli alışverişe iter. Peki insanlar bu pazarlamacıların tuzağına neden düşer? Çünkü bu etkinlik aslında görünenin ötesinde, temel ihtiyaçlara cevap verir: satın almak insanın kendisine saygısını arttırır. Özellikle lüks bir eşya satın almak demek, kişinin zevkli ve ayrıcalıklı bir toplumsal kategoriye girmesi demektir.

Sahip Olmak

Sahip olma zevki, alışveriş zevkinden daha kalıcıdır. Evi güzel döşeme, saygınlık kazandıran özel eşyalara sahip olma, son model bir araba edinme… Hepsi kişinin ‘kendilik değerini’ sergileme ihtiyacından kaynaklanır.

Göstermek

Satın almak ve sahip olmak güzeldir, ancak kendine saygı için bir de bunların gösterilmesi gerekir. İşte burada gösteriş devreye girer. Son model otomobili olan kişinin arabasını yer altındaki bir otoparka koymaktansa restaurantın hemen karşısına park etmesi tam olarak bu sebepten kaynaklanır ya da Rolex marka saat alan bir kişinin sürekli bileklerini göstererek fotoğraf çekilmesi de aynı gösteriş ihtiyacını doyurur.

Kıskandırmak

İnsanlar, ne olduklarından çok ‘nelere sahip oldukları’ ile hayranlık uyandıracaklarını düşünürler. Çevre tarafından görülmek, mutlu bir yaşam sürdüğünü göstermek, diğerlerini kendi yaşamına imrendirmek… Her biri ne kadar tanıdık geliyor değil mi? Günümüzde birçok insanın sürekli mutluluk imajı çizdiği İnstagram’ın küçük bir temsili. İşte bunların her biri bilinç dışında da olsa bir kıskandırma amacı taşır ve kendilik saygısını arttırmayı amaçlar.

Yaşamın Küçük Zevkleri

Ender Rastlanan Yetenekleri Kullanmak

Kendine saygısı düşük insanlar çok az ilgi çeken alanlarda sivrilerek kendilerine saygılarını yükseltmeyi yeğleyebilirler.

Denetlemek ve Egemen Olmak

Kendine saygı ile denetleme isteği birbiri ile yakından bağlantılıdır. Öyle ki kişinin kendine saygısı ne kadar yüksekse o kadar denetleme ihtiyacı hisseder, denetledikçe de kendine saygısı daha da yükselir. Bunu köpek besleyen insanlarda da görmek mümkündür. Kişi ne kadar büyük ve saldırganlığı ile karakterize bir cins köpek besliyorsa, kendine saygı sorunu o kadar kuşkuludur. Öyle ki, büyük, çok güçlü bir köpeğe sahip olmak ve onu denetleyebiliyor olmak bu kişilere büyük bir haz verir ve kendilerini yüce hissettirir.

Oyunlarda En Güçlü Olmak

Grup oyunları toplumsal güç ilişkilerinin bir türevidir. Bu oyun zincirleri çoğu zaman meydan okumayı da içerir. Oyunda kendine saygının ortaya çıktığını gösteren iki belirti vardır: 1. Kişi kaybettiğinde oyun arkadaşlarıyla tartışır ve hatta “Madem öyle ben gidiyorum” diyerek rest çeker. 2. Kazanma zevki için ya da kaybetmeye tahammül edemediği için hile yapar.

Yasaları İhlal Etmek ya da Beleşçilik

Yasaları ihlal etmek, başkalarından daha hızlı araba sürmek, cezaları ödememek, vergi kaçırmak bazı kişiler için kendine saygıyı güçlendirmenin yollarıdır. Bazıları ise beleşçilik ile bunu yapar. Bedava olan her şeye koşar veya kuyrukta birini geçer. Bu ona kendini daha üstün hissettirir.

Ben ve Ötekiler

Eleştirmek, Küçümsemek, Alay Etmek

Başkaları hakkında kötü konuşmak neden iyi gelir insanlara? İnsanları çekiştirmek, kendimiz ve ötekiler arasındaki farkı ortadan kaldırmaya yarar. Ünlü insanları çekiştirmek (“Makyajsız hiç güzel değil”, “Eşi kesin aldatıyordur”) bu dünyadaki güçlü insanların, prenslerin ya da çok zengin kişilerin aslında çok mutsuz olduklarını düşünmek, onları bize yaklaştırır.

Kendi kendini Yüceltmek

Genelde kendi kendini yüceltmek, çaktırmadan yapılan bir kendine saygıyı koruma yoludur. Örneğin kişi, ünlülerle iç içe olduğunu iddia edebilir, bunun ona saygınlık kazandıracağını düşünür ya da başkalarının habersiz olduğu bilgilere sahip olduğunu, diğerlerinin fark etmediği sorunları gördüğünü iddia edebilir.

Gülünç Duruma Düşmemek

Başarısızlıkları, kaçırılan fırsatları ya da zayıflıkları kabul etmemek, kendine saygıyı korumanın sıkça başvurulan bir yoludur.

 

 

 

Kaynak

Andre, C. & Lelord, F. (2001). Kendine Saygı: Başkalarıyla Daha İyi Geçinmek İçin Kendini Sevmek, İletişim Yayınları

Bir önceki yazımız olan Zenofobiye Doğru Mu İlerliyoruz? başlıklı makalemizde ayrımcılık, çin virüsü ve Çin'e yönelik nefret hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here