Ana sayfa Genel Evlilik içi Şiddet Tipleri

Evlilik içi Şiddet Tipleri

299

Evlilik içerisinde şiddet denildiğinde birçoğumuzun aklına fiziksel şiddet gelir. Ancak şiddetin çeşitli türleri vardır. Bazen teki, bazen de birden fazlası birlikte bulunabilir. Aşağıda bunlar yer almaktadır:

  1. Fiziksel Şiddet: En bilindik şiddet şeklidir. Vurma, tokat atma, çimdikleme, objeleri fırlatma, saç çekme, yakma, itme, yakalama, boğma, eşin hareket etmesine ya da gitmesine engel olma, bıçaklama, kesme, evden atma, odaya kilitleme, itme, ısırma, silah kullanma, şiddetle uyandırma, ilaç ya da alkol kullanmaya zorlama gibi hareketler bu kapsamda yer alır.
  2. Psikolojik Suistismal ve Şiddet: Bu çeşit suistimal ve şiddet, küçümseme, ad takma, zihin oyunları ile kişiye deli / hasta olduğunu düşündürme, aşağılama, kendi hakkında kötü hissettirme, eşyalara zarar verme, zarar verme tehdidi, fiziksel taciz tehdidi, içkili araba kullanma, patolojik kıskançlık, eşi evde hapis tutma, ailesi ve arkadaşlarından ayırma, intihar tehditleri, eşi boyun eğmeye zorlayıcı hareketleri içerir.
  3. Sözlü Taciz ve Şiddet: Bu tür taciz yalnızken ya da başkalarının önünde aşırı aşağılama ya da karalamayı içerir. Eşi bırakma, terk etme tehditleri, sözel öfke, küfretme de bu kapsama girer.
  4. Sanal Şiddet: Devamlı partnerin telefonunu, mesajlarını, mailini kontrol etmek, kimlerle konuştuğunu sürekli olarak takip etmek, sosyal medyaya istemediği fotoğrafları ya bilgileri atmak, tehdit mesajları atmak sanal şiddet kabul edilir.
  5. Ekonomik Taciz ve Gözdağı Verme: Bu tip taciz, işi sahibi olmaktan veya sürdürmekten alıkoymayı içerir. Parayı partnerini kontrol etmek için kullanmak, onun okula gitmesine veya çalışmasına izin vermemek, kendine yalvartır hale getirmek veya tam tersi ondan para çalmak, eşi maddi olarak kullanmak ekonomik taciz kapsamında ele alınır.
  6. Cinsel Taciz: Cinsel taciz zorlayıcı ya da saldırgan cinsel aktiviteyi içerir. Birini cinsel yakınlaşma için baskı altında tutmak, yalan söylemek, bilgi saklamak, baskı uygulamak, eşin bedenine veya cinsel performansına dair kötü yorumlarda bulunmak, eşi istemediği cinsel aktiviteler veya fanteziler için zorlamak, evlilik içi tecavüz, eşi cinsel hastalıkların etkisine maruz bırakmak gibi hareketleri içerir. Aynı zamanda doğum kontrolünü engellemek veya kasıtlı olarak doğum kontrol yöntemine zarar vermek, düşük yapması için partnere zarar vermek de cinsel taciz kabul edilir.
  7. Eşyaya Yönelik Şiddet: Eşin eşyalarına zarar vermek, duvarları ve pencereleri yumruklamak, çarpmak, izinsiz özel alanlara girmek, kilitleri kırmak, evi yakmak, arabaları kazaya uğratmak gibi hareketleri içerir.
  8. Evcil Hayvanlara Yönelik Şiddet: Bu şiddet eşin evcil hayvanlarına zarar verme tehditlerini ve vermeyi; terk etmeyi, fiziksel tacizi, işkenceyi ya da hayvanların eşin veya çocukların gözü önünde öldürmeyi, eşi sindirmek için hayvanları aç ve susuz bırakmayı içerir.

 

 

Kaynak

Kessler, H. & Yalom, I. (2006). Evlilik Terapisi, Prestij Yayınları: İstanbul

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here