Ana sayfa Genel Sıradışı Bir Seri Katil: John Wayne Gacy

Sıradışı Bir Seri Katil: John Wayne Gacy

547

Seri katillere genellikle medyanın ilgisi yoğun olur. John Wayne Gacy de beklenmedik olması ve sıradışılığı ile uzun zaman medyanın gündeminde yer almış, hakkında filmler çekilmiş, kitaplar yazılmış, oyunlar kaleme alınmıştır.

John Gacy, 1942 yılında Amerika’da orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Annesi ve kız kardeşleri ile ilişkisi iyi olmasına rağmen babasının alkol bağımlılığı ve uyguladığı şiddet nedeniyle çocukluk dönemi zor geçmiştir. Gacy çocukluk dönemi boyunca babasını idealize etmiş, çaresizce onun ilgi ve onayına ihtiyaç duymuştur, ancak umduğunu hiçbir zaman elde edememiştir. 11 yaşındayken çocuk parkında başını çarpması sonucunda beyninde kan pıhtısı oluşmuş, bu da 16 yaşında teşhis edilene kadar ona 5 yıl boyunca nöbetler halinde gelen şuur kayıpları yaşatmıştır.

Gacy, ilk evliliğini 1964 yılında yapmış, bu evlilikten iki çocuk sahibi olmuştur. Bu süreçte kayınbabasının tavuk şirketinin yönetimini devralmış, gençler için hayır kurumunda çalışmaya başlamış ve toplum içerisinde sevilen biri haline gelmiştir. Ancak sene 1968’e geldiğinde onun için bir şeyler ters gitmeye başlamıştır. Öyle ki bu sene, erkek bir çalışanının onu homoseksüel ilişkiye zorlamak ile suçlaması sonucunda tutuklanmış ve 18 ay hapiste yatmıştır. Daha sonrasında eşi ile boşanmış ve iki çocuğunu bir daha hiç görmemiştir.

Hapisten çıktığında ‘normal’ görüntüsüne geri dönmüş, yeni bir ev, yeni iş, yeni bir eş edinmiş ve tekrar hayır kurumlarında görev almaya başlamıştır. Bu süreçte bir inşaat işi kurmuş, ihtiyacı olan çocuklara iş vermeye ve saygıdeğer görüntüsünü korumaya devam etmiştir. Geri kalan vaktinde de palyaço kılığına girip ‘Palyaço Pogo’ adıyla hasta çocukları eğlendirmiştir.

1978 yılında bir eczanede kalfa olarak çalışan genç bir erkeğin kaybolması sonucunda şüpheler en son birlikte görüldüğü kişi olan Gacy üzerine yoğunlaşmıştır. Bu süreçte evinde yapılan araştırmalarda geçmişte kaybolan bazı erkek çocukların eşyalarına da rastlanmıştır. Bu süreçte kaçma şansı kalmadığını anlayan Gacy, evin bodrumuna gömdüğü 28 genci anlatmıştır. Bunlar dışında yakınlardaki bir gölde de 5 kişinin cesedi bulunmuştur. Yani 6 yıl içerisinde en az 33 kişiyi öldürmüştür. Sorgulamada Gacy, ilk cinayetinin tesadüfi olduğunu, bundan aldığı hazdan sonra ise diğer cinayetleri işlediğini itiraf etmiştir. Kurbanlarının çoğu yanında çalışan işçi gençler veya erkek seks işçileri olmuştur. Onları fantezi bahanesiyle kelepçelemiş daha sonra tecavüz edip öldürmüştür.

Gacy’nin cinayet yargılaması 6 Şubat 1980’de başlamıştır, bu süreçte Gacy 4 ayrı kişiliğinin bulunduğunu iddia etmiş ve avukatları akıl hastası olduğu için beraatini istemiştir. Bu doğrultuda görüşü alınan psikiyatristlere rağmen, iddia makamı onun sadece suçlardan kaçmaya çalıştığını söylemiş ve onu 2 saat içerisinde ölüme mahkum etmiştir.  Gacy, 1994 yılında idam edilmiştir. Son sözleri ise ‘Kıçımı yiyin!’ olmuştur.

Aşağıda onun hayatını konu alan birkaç film yer almaktadır:

 

 

 

Kaynaklar

Cohen, L. J (2015). A’dan Z’ye Psikoloji, Say Yayınları:İstanbul

https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Wayne_Gacy

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Psikopati mi Antisosyal Kişilik Bozukluğu mu? başlıklı makalemizde antisosyal kişilik, kişilik bozukluğu ve psikopat hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here