Ana sayfa Psikolojik Filmler Temple Grandin

Temple Grandin

422

Film adı: Temple Grandin

Yıl: 2010

Tür: Dram / Dönem işi

Yönetmen: Mick Jackson

Oyuncular: Claire Danes, Julia Ormond, Catherine O’Hara, Dacid Strathaim, Barry Tubb

Imdb:  8.3 / 10

 

Biyografi niteliğinde gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen film, Mick Jackson yönetmenliğinde 2010 yılında izleyici ile buluşmuştur. Film 4 yaşında otizm tanısı almış Temple’ın yaşamını anlatmaktadır. Temple 4 yaşına kadar konuşamadığı için annesi tarafından doktora götürülmüş ve doktor bakımevine yatırılmasını önermiştir.  Ancak Temple’ın annesi bunu kabul etmemiştir. Temple’ın hayatta güzel yerlere gelebilmesi ve başarılı olabilmesi için mücadele etmeye başlamıştır. Film boyunca otizmin yarattığı zorluklar ve engeller de Temple ve annesinin mücadelesi ile seyirciye sunulmuştur.

Otizmi birçok yönden çok iyi açıklayan film, otizmin sadece bir farklılık olduğunu ve otizmli bireylerin neleri başarabileceğini kanıtlar niteliktedir.  Bu yönden film, öğrenciler ve eğitimciler için otizm farkındalığını bir ders niteliğinde aktarmıştır. Otizme yeni bir bakış açısı kazanmak, otizmin bir eksiklik değil farklılık olduğunu, tedavide aile faktörünün önemini ve otizmin gerçek zorluklarının neler olduğu izleyiciye başarılı bir şekilde sunulmuştur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Akıl Defteri / Memento başlıklı makalemizde amnezi, film önerileri ve memento hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here