Ana sayfa Genel Tinder Neden Kullanılıyor?

Tinder Neden Kullanılıyor?

607
https://www.pexels.com/photo/people-woman-relaxation-smartphone-7341892/

Tinder günümüzde oldukça popüler bir online eş bulma programıdır. Ancak günümüzde ününü genellikle tek gecelik ilişkilere olanak sağlamasından almaktadır.

Teknolojinin cinsel davranışlarımızı değiştirdiği, hatta birçok durumda çok daha kolay şekilde cinsel ilişkilere olanak sağladığı bilinmektedir. Tinder’ın hangi amaçlarla kullanıldığını anlamak adına Amerika ve Belçika’da 2015’te Elizabeth Dorrance Hall tarafından 3000’den fazla Tinder kullanıcısı ile bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda insanların Tinder kullanmak için 13 sebepten bahsettiği bulunmuştur:

 1. İnsanların en çok ifade ettikleri sebep, zaman geçirmek için bir eğlence aracı olarak Tinder kullandıklarıymış. Geç kalan bir otobüsü beklerken Instagram, Facebook ve Twitter’a baktıktan sonra bir alternatif olarak Tinder’ı kontrol ettiklerini, bunu yaparken de eğlendiklerini belirtmişler.
 2. En çok ifade edilen ikinci neden merakmış. İnsanlar genellikle arkadaşlarından duyup nasıl bir uygulama olduğunu merak ettikleri için kullandıklarını ifade etmişler.
 3. Bir diğer yaygın sebep ise katılımcıların yabancılar ile arkadaşlık kurmak için Tinder’ı bir fırsat olarak görmeleriymiş. Bu sebebi belirten kişiler uygulama sayesinde birçok farklı kişi ile tanışabilmişler.
 4. İlginç bir şekilde katılımcıların neden Tinder kullandıkları sorulduğunda verdikleri en yaygın dördüncü cevap romantik bir ilişki bulma umudu olmuş. Bu aslında Tinder’ın kafalarda oluşan genel algısına ters düştüğü için araştırmacılar tarafından beklenmemekteymiş.
 5. İnsanların önemli bir kısmı Tinder’ın onlar için benlik değerlerini yükselten bir araç olduğunu ifade etmiş. Bu kişiler diğerleri tarafından ne kadar istendiklerini, ne kadar beğenildiklerini görmek istedikleri için Tinder kullandıklarını ifade etmişler.
 6. Bir başka neden ise Tinder’ın kafa dağıtma aracı olması şeklinde ifade edilmiş. Özellikle hayatlarının stresli dönemlerinde kişiler Tinder’ı kafalarını rahatlatmak, yakınlarındaki biri ile konuşmak yerine tanımadıkları birinin dünyasına girmek için kullandıklarını söylemişler.
 7. Verilen bir diğer cevap insanların flört etme yeteneklerini arttırmak için Tinder kullandıkları olmuş. Bu cevabı veren kişiler için uygulama, ilk iletişim ve bağlantı için güvenilir bir alan sağlamaktaymış.
 8. LGBTQ kişiler Tinder kullanmalarının nedenini, kendi cinsel yönelimlerinde insanlarla tanışmak olarak ifade etmişler. Günlük yaşama kıyasla sosyal medyadan kendi yönelimlerinde insanları bulmanın daha kolay olduğunu, Tinder’ın da kullandıkları diğer uygulamalara kıyasla daha ciddi ilişki bulmalarını sağladığını söylemişler.
 9. Bir kısım katılımcı ise kendileri hesap oluşturmadıklarını, duygusal boşlukta olduklarını bu nedenle de bir arkadaşlarının onlar adına hesap açtığını ifade etmişler.
 10. Seyahat etmeyi seven insanlar, Tinder’ı gezdikleri yerlerde yaşayan kişilerle tanışmak için bir fırsat olarak gördüklerini, yerli kişilere gezilmesi, görülmesi gereken yerleri sorduklarını ve tavsiye istediklerini belirtmişler.
 11. Sadece küçük bir yüzdeye sahip insan Tinder’ı sadece günlük seks için kullandığını itiraf etmiş. Bu itirafı yapan kişiler arasında erkek ve kadınların oranı ise dikkat çekici derecede farklı bulunmuş.
 12. Tinder kullanıcılarının az bir kısmı ise eski sevgililerini unutmak için Tinder kullandıklarını söylemiş. Bu kişiler orada yeni ve güzel kişileri gördükçe eski sevgililerini daha az düşündüklerini ifade etmiş.
 13. Son sebep olarak ise kişiler, günümüzde uygulamanın aşırı popüler olduğunu kendilerinin de yabancı kalmamak amaçlı kullandığını söylemişler.

Peki Ne Kadar Gerçekçi?

Araştırma sırasında Tinder kullanıcılarının yargılanma korkusuyla asıl kullanma sebeplerini ifade etmemiş olmaları olasıdır. Bu durum özellikle tek gecelik ilişkiler için Tinder kullanıyor olmak cevabını veren erkekler ve kadınlar arasındaki farkı belirgin hale gelmektedir. Ancak, bu araştırmanın Tinder kullanımı ile tek gecelik ilişkiler arasındaki bağı anlamak için yapılmadığını, insanların genel olarak kullanım amaçlarını araştırdığını akılda tutmak gerekir.

 

 

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/us/blog/conscious-communication/201802/why-people-use-tinder

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here