Ana sayfa Genel Toplum Önünde Konuşma Korkusu: Glossophobia

Toplum Önünde Konuşma Korkusu: Glossophobia

391
https://pixabay.com/tr/photos/mic-mikrofon-ses-kontrol%C3%BC-1132528/

Topluluk önünde konuşma korkusu Glossophobia olarak adlandırılmıştır. Dünya’nın her yerinde, her milletten insanın tecrübe ettiği; birçoğumuz için büyük bir stres kaynağı olan, karnımızı ağrıtan toplum önünde konuşmak neden bu kadar korkutucudur?

“Ya insanlar bana gülerse, ya yanlış bir şey söylersem? Söyleyeceklerimi unutursam, kendimi rezil edersem’’ gibi düşünceler beynimizi esir alır adeta. Aslında bu düşüncelerimizin çoğu gerçekleşmeyecek kadar abartılı düşüncelerdir fakat kendimizi bu konuları düşünmekten alıkoyamayız. Yapmamız gereken konuşmayı yaptıktan sonra ise sorunsuz geçtiyse rahatlar, sanki üstümüzden tonlarca yük kalkmış gibi hissederiz.

Ne Yapmalıyız?

Bu stresi en aza indirmek için yapılabilecek birçok yöntem vardır. Öncelikle kendimize soralım: Biz bu korkuyu nasıl edindik? Gerçekten kötü bir tecrübe yoluyla mı yoksa sadece çevremizde dinlediğimiz kötü tecrübeler beynimizde geziyor? Birçok insanın korkuları kendi tecrübelerinden değil, çevresinde dinlediği korku hikayelerinden dolayı var .

Yapacağımız konuşmadan veya sunumdan önce kendimizi hazırlayalım. Beynimiz yeni bilgiler edindikçe bağlantılar oluşturur. Bu bağlantılar ise bilgilerimizi veya hareketlerimizi tazeledikçe hayatta kalır ve güçlenir. Yapacağınız konuşmayı tekrar tekrar yapmak, beynimizi konuşma için hazırlayacak, konuşma yapacağımız zaman işimizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Anlatacağınız konuya hakim olmak da bu korkuyu yenmek için oldukça önemlidir. Çünkü bildiğimiz bir konu hakkında konuşmak hem özgüvenimizi arttıracak hem de stresimizin azalmasını sağlayacaktır.

Son olarak konuşmadan önce yapacağınız birkaç dakikalık küçük nefes egzersizleri zihnimizi aydınlatmakta ve kalp atışımızı düzenlemede oldukça yardımcı olacaktır.

Elbette ne yaparsa yapsın bu korkusunu yenemeyen bireyler var. Özellikle topluluk önünde konuşma kişinin hayatında bir gereksinim olmasına rağmen kişiyi ağır bir strese sokuyorsa, kişi psikolojik bir yardım almaktan çekinmemelidir.

 

KAYNAKÇA

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/specific-phobias/expert-answers/fear-of-public-speaking/faq-20058416
https://www.psycom.net/glossophobia-fear-of-public-speaking
https://levelupliving.com/why-people-fear-public-speaking/

Bir önceki yazımız olan Çocuklara Neden Zorla Yemek Yedirmemeliyiz? başlıklı makalemizde Çocuk ve yemek, çocuklara zorla yemek ve yemek fobisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here