Ana sayfa Genel Dört Tip Hamile Baba

Dört Tip Hamile Baba

439
https://pixabay.com/tr/vectors/bebek-siyah-simgesi-gebelik-hamile-1295835/

Eşleri ya da partnerleri gebe kalan erkeklerin hamilelik sürecinde farklı tutumlar sergilediği görülmüştür. İstenen ve planlı bir gebelik ya da beklenmeyen bir bebek, hangisi olursa olsun babanın bu yeni gelişmeyle ilgili yaşadığı duygular ve gösterdiği tepkiler değişmektedir. Baba adaylarının hamilelik sürecinde fiziksel değişimler gösterdiği, kilo aldığı, sakal bıraktığı, yorgunluk ve ağrı şikayetleri olduğu bilinmektedir. Bu değişimlerin psikolojik olduğu düşünülmekte ve özellikle ekonomik kaygıların baba adayda somatik şikayetleri arttırdığı öngörülmektedir.

Eşi hamile olan erkeklerin genel olarak dört farklı tutum sergiledikleri görülmektedir.

Baba adayının bu özelliklerden hangisine daha yatkın olacağı kişisel özellikleri, geçmiş yaşantıları, ve gelecek planları ile yakından ilişkilidir. Şüphesiz ki babanın hamileliğe katılması ve anneye destek olması hem anne hem bebek sağlığı için en yararlı tutumdur.

 

Kaynakça

Özkardeş Güngörmüş, O. (2010). Baba Olmak. Remzi Kitabevi, İstanbul.

Bir önceki yazımız olan Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkacaksınız? başlıklı makalemizde doğru seçim yapmak, karar verememek ve karar verme güçlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here