Ana sayfa Genel Uyku Düzeninizi Neler Etkiler?

Uyku Düzeninizi Neler Etkiler?

197

Yeterli bir uykuyu alamadığınız bir gecenin ardından, gün  içerisinde yaşayacağınız huzursuzluk sizi birçok yönden etkiler. Birçok kişi kötü uykudan muzdariptir ve yeni güne başlarken zorlanmaktadır. Uyku yoksunluğu ile uzun süre yaşamak zordur. Yetersiz uykuya yol açan nedenleri bilmek, sağlıklı uyku hijyeni geliştirilmesine yardımcı olabilmektedir. 

Yetersiz Uykunun Yol Açtığı Problemler

Sağlıksız bir uyku kişilerin hayatlarının farklı alanlarında birçok problem yol açmaktadır. Bazen vücudumuz uykusuzluğa uyum sağlayabilir gibi görünebilir. Fakat aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok sonuca neden olur:

  • Depresyon
  • Kaygı
  • Kafein bağımlılığı
  • Kötü iş veya akademik performans 
  • Stres
  • Panik ataklar

Ağır durumlarda ise uyku yoksunluğu; psikoz ve aşırı alkol kullanımı gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. 

Aşağıda uykunuzu etkileyebilecek bazı önemli nedenler açıklanmıştır:

Stres

Uykuyu etkileyen ana faktörlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Genellikle insanlar stres veren olaylardan sonra veya stresli durum ile karşılaştıkları zamanlarda iyi uyumakta zorlanabilir. Uykuya dalmada yaşanan bu güçlük, stresin artmasına neden olur. Bu sonsuz döngü kişi üzerinde önemli duygu değişikliklerine yol açabilmektedir. Örneğin stres ve uyku yoksunluğu, daha endişeli ve kaygılı hissetmenize neden olur. 

Alkol

Birçok insan alkolün bozulan uyku düzenini düzelttiğine inanır ancak bu sadece bir efsanedir. Alkol uykuya dalmanıza neden olabilir ama uyku kalitenizi iyileştirmede yarardan çok zarara neden olur. Uyumadan önce alkol almak, huzurlu uyumanızı engeller. Tazelenmiş uyanmak yerine kendinizi daha yorgun ve kötü hissederek güne başlarsınız.

Alkol solunum sistemini baskılar, böylece uyurken daha az oksijen alırsınız. Bu durum uyku süresinde kaslarınızın ve organlarınızın iyileşmesini ve restorasyonunu önler.

Kafein

Uyku sorunları olan insanlar için tartışmasız en büyük risk faktörü kafeindir. İnsanlar kafeini uykusuzlukla baş etmek ve uyanık kalmak için kullanırlar. Ancak sorun şu ki, vücuttaki kafein gün içerisinde uyanık kalmanızı sağlarken, geceleri vücudun sağlıklı bir şekilde dinlenmesini engellemektedir. 

Yatmadan önceki sekiz saat içerisinde kafein tüketen kişilerde uykunun azalması sıklıkla görülen bir durumdur. Bunun nedeni, vücutta hala kafeinin yer alması ve dinlendirici uykuyu engellemesidir. Bu durumdan muzdarip kişiler, yorgunluktan acı çekmeye başlar ve daha fazla kahve tüketimine yönelirler. Ardından kısır döngü tekrar başlar ve sorun daha da kötüleşir. 

Bunlara ek olarak, kafein toleransı ve bağımlılığı, sağlıklı uyku düzeniniz üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Günde 2’den fazla kafeinli içecek tüketimi önemli derecede uyku sorunlarına yol açarken bağımlılık riskini de arttırmaktadır. 

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here