Ana sayfa Genel Uyku Terörü Nedenleri Nelerdir?

Uyku Terörü Nedenleri Nelerdir?

207
parasomnia uyku terörü
https://pixabay.com/tr/photos/bebek-g%c3%bczel-siyah-do%c4%9fmak-%c3%a7ocuk-21098/

İçindekiler

Bu içerik, Esra Sarımçamlık tarafından hazırlanmıştır.

Uyku terörü kişinin uyku düzenini bozar. Genellikle uykuya dalarken, uyku esnasında ve uyanma sırasında ortaya çıkabilen normal olmayan davranışlar ve hayallerdir. Diğer bir adıyla parasomnia’dır.

Uykudaki NREM dönemi uyku ve uyanıklık arasında kaldığı süredir. Bu durum, NREM uykusu esnasında ortaya çıkar. Gece görülen kabuslardan farklıdır. Uyku esnasında kâbus gören kişi uykudan kalktığında gördüklerini hatırlayabilir fakat uyku terörü yaşayan kişi bunları hatırlamaz. Uykudan kolay kolay uyanamaz ve sabah uyandığında ne olduğunu da hatırlamakta güçlük çekerler. Bu esnada; çığlık atma, kalp atışının hızlanması, terleme, uykudan uyanamama, tekmeleme, ertesi günü olanları hatırlayamama gibi belirtiler vardır. Özellikle küçük çocuklarda görülmekle birlikte yetişkinlerde de görülmektedir. Sıklıkla 3-8 yaş aralığındaki çocuklarda meydana gelmektedir. 4-12 yaş aralığında uyku terörünün görülme sıklığı %3 iken yetişkinlik döneminde görülme sıklığı %1 civarındadır (1).

Uykuya daldıktan sonra 1-3 saat arasında derin ve yavaş uyku evresinde ortaya çıkar. Aniden uyanan çocuk kâbus görmüş gibi uyanarak ağlamaya başlar. Aileler bu durum karşısında ne yapacaklarını bilemez.  Gece uykusunda ağlayan uyku ile uyanıklık arasında olan çocuk ertesi gün gece olanları hatırlamaz.

Neden Ortaya Çıkar?

Uyku terörü fizyolojik nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi aşırı yorgunluk, ateş, ilaç kullanımı ve psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Problem ortaya çıkmaya başladığından itibaren aileler çocukların yatak odası güvenliklerine dikkat etmelidir. Ne yaptığının farkında olmadığı süre zarfınca çocuğun fiziksel olarak yaralanabileceği nesneler etraftan uzaklaştırılmalıdır. Uykusunu etkiyebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Uyku hijyeni ile ilgili bilgilendirme ve eğitim yapılmalıdır. Uyku uyanıklık dengesine dikkat edilmelidir. Bu durum aile içinde endişelere neden olabileceğinden bu esnada ailenin sakin kalması önemlidir. Çocuğu uyandırmaya çalışmamalı, bu süre geçtikten sonra çocuk uykuya devam edecektir. Ertesi gün yaşadığı durumla ilgili çocuğa bahsetmek çocukta uykuya geçişte korkulara neden olabilir. Eğer sıklık arttıysa aile üyeleri uyku terörünün başlama saatlerine dikkat edip o saat aralıklarında çocuğu kendisi uyandırabilir.

Erişkinlikle beraber bu durum azalacaktır. Ancak aile üyeleri aile üyeleri bu durumun yaşanma sıklığını takip etmeli, daha sık olmaya başladıysa, uyku rutinlerini etkilemeye başladıysa, güvenlik endişelerine veya yaralanmalara yol açıyorsa, gündüz uyku sorunları başladıysa ve günlük hayatını etkiliyorsa bir uzmana danışmalıdır.

Kaynakça
  1. American Academy of Sleep Medicine, The international classification of sleeep disorders: diagnostic and coding manual 2001; 141-214.
  2. Sheldon SH. Parasomnias in childhood. Pediatr Clin North Am 2004; 51:69- 88. [CrossRef ]
Bu içerik, Esra Sarımçamlık tarafından hazırlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İlişkilerde Psikolojik Şiddet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here