Ana sayfa Genel Bir Elmanın İki Yarısı Mı? Zıt Kutuplar Mı?

Bir Elmanın İki Yarısı Mı? Zıt Kutuplar Mı?

173
https://www.pexels.com/photo/unrecognizable-couple-on-date-with-rose-in-hand-in-park-6532574/

Pek çoğumuz Narkissos gibi kendi yansımamıza- yani bizimle benzer özellikteki insanlara- aşık oluruz. Çiftlerin üçte birinde iki taraf arasındaki benzerliğin baştaki çekimde etkili olduğu görülmüştür. Özellikle; 

  • Aile geçmişi
  • Kişilik özellikleri
  • Dış görünüş
  • Düşünme biçimi
  • Hedefler ve ilgi alanları
  • Hobilerdeki benzerliklerin iki kişiyi birbirine bağlamada etkili olduğu bulunmuştur. 

Araştırmalara göre, çiftler kişilik özellikleri ve öz geçmiş bakımından ne kadar benziyorsa ilişkideki güven ve haz duyguları o kadar fazla olmaktadır.  

Benzerlik Çekimi Neden Arttırır?

Benzerlikler genellikle doyurucu, farklılıklar ise tatsızdır. David Buss tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çiftler arasındaki uyumu en fazla etkileyen değişkenler; yaş, öğrenim düzeyi, ırk, din, etnik gruptur. Kül Kedisi ile prens ve Pretty Woman’daki gibi eskort kız ile milyoner arasındaki aşk hikayelerine gerçek hayatta çok rastlanmaz. Bu tür mucizevi beraberlikler yaşandığında da genellikle evlilik ile sonuçlanmaz. Eğer sonuçlanırsa da sık sık çatışmalar yaşanır. Benzer kültürel ve toplumsal geçmişleri olan kişilerin beklentileri ve varsayımları da birbirine benzer. Bu da iletişim kurmalarını kolaylaştırıp, çatışmalarını engeller. 

Fiziksel Benzerlik

Denklik kuramına göre eş seçerken hak ettiğimizi bulduğumuzu hissetmemiz önemlidir. Eşlerin çekicilik düzeyleri birbirine ne kadar yakınsa, hem eşlerin kendileri hem de çevreleri, ilişkinin daha adil olduğunu düşünür. Aynı zamanda sürekli temas etkisi denen durum vardır. Bu açıklamaya göre; doğumumuzdan itibaren çevremizde bize benzeyen bireyler vardır. Bu kişilerle sürekli temasımız sonucunda onlara, dolayısıyla kendimize yönelik bir tercih geliştiririz. Aşina olduğumuz kişileri daha çekici buluruz. Üçüncü olarak ise çiftler zamanla birbirine benzer. Benzer yiyecekler yer, boş zamanlarını benzer değerlendirir ve dış görünüşlerine aynı ölçüde önem verirler. 

Tutum Benzerliği

Tutumlar ne kadar yakınsa çiftler arasındaki çekim de, ilişkiden alınan haz da o kadar fazla olur. Bize benzeyen kişilere aşinalık duyarız. Bilindiği gibi aşina olan yabancı olandan daha hoş ve rahatlatıcıdır. Aynı tutumda olan biri ise fikirlerimizi onaylar ve bize haklı olduğumuzu hissettirir. Cinsiyet rolü (kadın ve erkeğin evdeki rolü) anlayışındaki benzerlik evlilikten alınan hazzın derecesini belirleyen en önemli faktörlerdendir. 

Genetik Benzerlik

Çiftler arasında genetik benzerlik arttıkça doğurganlık artar, düşükler azalır ve doğan çocuklar daha sağlıklı olur. Bu çiftlerin evliliklerinde de daha fazla uyum, istikrar ve karşılıklı destek vardır. 

Peki ya Zıt Kutuplar?

Farklılıklar kimi zaman benzerlikten bile daha heyecan verici olabilir. Bu konuyla ilgili araştırmalardan biri bize benzeyen biri tarafından beğenilmek ne kadar hoş olsa dahi, fikirleri bizden farklı biri tarafından beğenilmenin çok daha heyecan verici olduğunu göstermiştir. 

Hangisi?

Romantik çekim konusundaki araştırmaların pek çoğunda benzerliğin çekim üzerinde çok daha büyük etkisi olduğu gösterilmiştir. Literatürdeki bu kanıtlara rağmen zıtlığın çektiğine dair inanış neden devam ediyor? Aslında belki de cevabı şurada gizli: “Birbirimizin tam zıddıyız… ama birbirimizi tamamlıyoruz”. Diğer bir deyişle çekimi güçlendiren farklılık değil, uyumluluk. Öyle görünüyor ki genel olarak geçmiş, değerler, ilgi alanları ve zeka bakımından bize benzeyen, ama önemli ve belirli bir kişilik özelliği bakımından bizi tamamlayan kişileri çekici buluyoruz. Özetle, bir ilişkide tarafların birbirini ne derece benzer algıladığı ilişkiden aldıkları hazzın bir ölçütü olabilir. Kimi zaman da taraflar birbirlerinin eksik yönlerini tamamladığı için zevk verebilir. 

Ne yapmalı?

Beyaz atlı prensin uzak ülkelerden koşarak gelmesini beklemeyin. Geçmişi, dış görünüşü, zeka seviyesi, tutumları, ilgi alanları ve duygusal olgunluk düzeyi bakımından size benzer biriyle olma ihtimaliniz çok daha yüksek. Tüm özellikler bakımından size benzeyen kişilerin arasından, kişiliği sizinkini heyecan verici ve tatmin edici bir biçimde tamamlayanı seçin. 

 

Kaynak

Pines, A. M. (2010). Aşık Olmak: Sevgililerimizi Neye Göre Seçeriz?, İletişim Yayınları: İstanbul

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here