Ana sayfa Genel Şizofreni Nedir?

Şizofreni Nedir?

215
şizofreni nedir
Photo by Evelyn Chong from Pexels

Şizofreni ; delüzyon, halüsinasyon, dağınık konuşma, odak ve motivasyon yoksunluğu gibi etkileri olan kronik bir beyin hastalığıdır. Şizofreni insanın düşüncelerini, davranışlarını, duygularını, gerçeklik algısını doğrudan etkiler. Şizofreni hastaları topluma ayak uydurmakta zorlanırlar. Şizofreninin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak kontrol etmek ve semptomları hafifletmek için birçok tedavi yöntemi mevcuttur.

Şizofren hastaları aklındakilerle gerçekliği karıştırırlar. Gerçeklik algıları kopmaktadır. Olmayan sesler duyabilir, görseller görebilirler. Bu durum sürekli olmaz. Şizofreni sönme ve nüksetme dönemleri olan bir hastalıktır. Aktif dönemlerde kişi delüzyon ve halüsinasyonlar görür, gerçeklik algılarını yitirir.

Şizofrenide semptomların yoğunluğu kişiden kişiye değişir. Bazı kişiler hayatlarında sadece bir psikotik epizod geçirirken bazı kişiler birçok psikotik dönem geçirirler. Sönme döneminde kimi kişiler görece normal bir hayat sürebilirler ancak kimileri ise psikotik döneme yakın semptomlarla yaşarlar. Yani şizofreni birçok şekilde görülebilir. Kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Şizofreninin Erken Dönem Semptomları

Şizofreni erkeklerde ergenliğin sonu veya 20’li yaşların başında başlarken, kadınlarda 20 ve 30’lu yaşlarda başlar. Aktif psikoz döneminden önce bir takım semptomlar görülür. Bu semptomlar günlerce hatta aylarca sürebilir.

Şizofrenide pozitif ve negatif semptomlar olarak iki grup vardır. Burada pozitiflik olumlu anlamda değil, gerçek olmayan düşüncelerin ortaya çıkmasıdır. Örneğin kişi kendisini ilahi biri olarak görebilir, insanların düşüncelerini okuyabildiklerine inanabilirler. Delüzyon, halüsinasyon ve katatoni semptomları pozitif semptomlardır.

Negatif semptolar ise, normalde var olan ancak hastalığın etkisi ile kaybolan semptomlardır. Örneğin motivasyonun azalması, enerjinin bitmesi, duygusal eksiklik, zevk almama, kendi öz bakımını yapamama gibi semptomlar şizofreninin negatif semptomlarıdır.

Bilişsel Semptomlar

 • Anlama ve algılamada problemler
 • Odaklanma sorunları
 • Bilgileri akılda tutamama
 • Gerçeklik algısını yitirme, kendilerinde bir sorun olduğunu fark edememe

  Şizofreni Neden Olur?

  Şizofreninin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak genetik kökenli olduğu düşünülmektedir. Birçok vakada aileden çocuğa geçtiği kayıtlara geçmiştir. Ayrıca beyin kimyasındaki değişiklikler, beyin fonksiyonundaki anormallikler ve kötü çevresel faktörler şizofreniyi tetiklemektedir. Şizofreni cinsiyet fark etmeksizin herkesi etkilemektedir. Literatürde 5 yaşında dahi şizofreni tanısı alan hastalar vardır. Ancak bu oldukça nadirdir, genellikle ergenlik döneminde başlar.

  Şizofreni Tedavisi

  Şizofreni tedavisinde amaç semptomları azaltmak ve nüksetme dönemlerini önlemektir. Başta ilaç tedavisi olmak üzere birçok yöntem vardır. İlaç tedavisinin yanında kişinin yakın çevresinin de dahil olduğu psikoterapi ve sosyal destek grupları tedavinin önemli parçasıdır. Çok ağır semptomlar tecrübe eden kişilere yatılı psikiyatrik tedavi tavsiye edilir.

  https://www.webmd.com/schizophrenia/mental-health-schizophrenia

Bir önceki yazımız olan Stockholm Sendromu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here