Ana sayfa Gündem Pandemi Döneminde Motive Olmak için İpuçları

Pandemi Döneminde Motive Olmak için İpuçları

413
https://pixabay.com/tr/vectors/g%C3%BC%C3%A7-strong-kol-kaslar%C4%B1-motivasyon-3717700/

Pandemi Döneminde Motivasyon

Motivasyon, belli bir amacı gerçekleştirmek adına içimizden gelen güç ve kuvvettir. Normalde bizi daha iyi noktaya taşıyacak bir amacı gerçekleştirmek için çabalamak çok kolayken, bazen sonucunun ne kadar iyi olacağını bilsek de içimizde çabalayacak gücü bulamayız. Özellikle pandemi dönemi sebebiyle eve kapanmak, psikolojimizi derinden etkiledi, adeta bir travma etkisi yarattı. Özellikle online çalışma ve online ders takibi düzenine geçmek birçoğumuz için motivasyon konusunda oldukça zorluk yarattı. Pandemi döneminde motive olmak, hiç olmadığı kadar zor.

Motivasyon eksikliğinin birçok nedeni vardır. Örneğin, bir depresyon göstergesi olabileceği gibi, şu an hayatınızda bir şeylerle başa çıkabilme kapasitenizin sınırlı olması, özgüven eksikliği gibi nedenler de olabilir. Bu da pandemi döneminde motive olmak için neden bile bulamamanıza sebep olur.

Motive olmayı kolaylaştıracak ipuçları:

1.Yataktan çıkıp pijamalardan kurtulmak

Evet bütün işlerimizi yataktan halletmeye çalışmak oldukça rahat fakat verimli değil. Özellikle evden çalışanlar ve uzaktan eğitim görenler, pandemi öncesi gibi hazırlanıp, çalışma masalarında işlerini yapmaları, kişiyi harekete geçirecek bir motivasyon olur.

2. Egzersiz yapmak:

Egzersiz endorfin yani mutluluk hormonu salgılamamıza yardımcı olur. Her gün yarım saatlik yürüyüş, evde 20 dakikalık bir yoga seansı düşük motivasyonumuzu yükseltmeye yardımcıdır.

3. Fazla iş yükü yüklemeyin

Her şeyi bir günde yapmak zorunda değilsiniz. Hatta kendinize bu kadar iş yüklemek sizi yorar ve bir daha çalışmak istemezsiniz. Her gün kendi verimliliğinize uygun çalışmalar planlamak daha iyi işler çıkarmanıza yardımcı olur.

4. Negatif düşüncelerden kaçının

Söylemesi kolay uygulaması zor. Fakat siz ne düşünürseniz beyniniz de ona göre hareket ediyor. Modunuzu düşürecek düşüncelerden uzak durmak, ‘’Elimden geleni yapabilirim’’ demek motivasyonun artması için çok önemli.

5. Rutin Oluşturmak

Her gün aynı saatte kalkmak, günün aynı periyodunu işleriniz için ayırmak motive olmanıza yardımcı olur. İşler sonraya kaldıkça gözde büyür. Aynı işe/okula gidiyormuşçasına işlerinizi aynı zamanda halledin ve diğer planlarınızı bu saat dışında yapın.

6. İnsanlarla sosyalleşin

Pandemi sosyalleşmeyi ne yazık ki çok kısıtladı. Fakat sevdiklerinizle yapacağınız bir telefon konuşması, sosyal mesafeli bir yürüyüş motivasyonu arttırmak için çok önemli. Sosyallik insanın temel bir ihtiyacıdır ve eksikliği kişide depresyona dahi yol açar.

Her ne kadar pandemi dönemi hakkında konuşsak da, dünya büyük bir değişime gidiyor. Birçok şirket tamamen evden çalışmaya veya yarı zamanlı ofis sistemine geçmeye hazırlanıyor, okullar ise hibrit eğitime geçecek gibi görünüyor. Bu yüzden daha verimli ve motive olmak adına bu tarz adımları hayatımıza adapte etmek hem iş ve özel hayat kalitemizi arttıracak, hem de bu süreçten aldığımız zararı en aza indirgeyecek.

 

https://www.healthline.com/health/depression/depression-motivation-tips#tips

https://positivepsychology.com/what-is-motivation/

 

Bir önceki yazımız olan Psikoloji ve Bilim ile İlgili Podcastler başlıklı makalemizde bilim ile ilgili podcast, podcast ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here