Ana sayfa Gündem Online Terapi Nedir?

Online Terapi Nedir?

305
https://pixabay.com/tr/vectors/video-konferans-e-%C3%B6%C4%9Frenme-i%C5%9F-2766604/

Online terapi, aynı zamanda e-terapi veya e-danışmalık olarak da bilinen, internet ortamında gerçekleşen ruh sağlığı hizmetidir. Son zamanlarda online terapi hizmetinin yaygınlığı artmıştır. Online terapi zaman ve mekan olarak esneklik sağladığından insanların erişimini kolaylaştırmaktadır. Özellikle yoğun iş temposu olan, hastalık veya sağlık tedbiri sebebiyle evde ya da hastanede bulunan, şehir dışında, yurt dışında ya da merkezi ulaşıma uzak bir yerde bulunan kişiler, online terapi hizmetinden daha fazla faydalanmaktadır. Ulaşım için zaman harcamamak pek çok kişinin terapiye ulaşması bakımından önemli bir avantajdır. Bunun dışında özellikle iletişimde teknolojiyi sık kullanan genç yetişkinler online terapiyi daha rahat ve kolay bulmaktadır.

Online terapi;

  • e-mail
  • telefon mesajı
  • telefon konuşması
  • görüntülü konuşma
  • mobil uygulama gibi kanallardan gerçekleştirilmektedir.

Terapist ve danışman arasında uzaktan iletişim sağlanması aslında yeni bir kavram değildir. Psikanalizin kurucusu Freud pek çok danışanı ile mektuplaşmıştır. 1980li yıllardan bu yana ise çeşitli ruh sağlığı bozukluklarına yönelik online destek grupları etkinliğini sürdürmektedir.

  • Online terapiye katılmadan önce özellikle görüşeceğiniz uzmanın mesleki yetkinliğini ve yeterliliğini öğrenmeniz gerekmektedir. Görüştüğünüz uzmanın eğitimini ve mesleki deneyimini sorabilirsiniz.
  • Online terapi, yüz yüze terapide olduğu gibi etik ilkeler çerçevesinde yürütülmeli, danışanın özel hayatının gizliliğini korumaya yönelik önlemler alınmalıdır.
  • Online terapinin çerçevesi terapist tarafından danışan ile paylaşılır. Görüşme zamanı, görüşme süresi, ödeme gibi bilgiler üzerinden açık bir anlaşma sağlanır.
  • Üzüntü, depresyon, kaygı bozuklukları, takıntılar, öfke kontrolü, ilişki çatışması, stres ile başa çıkma, sınav / performans kaygısı gibi pek çok farklı konuda yüz yüze terapi olduğu gibi online terapi desteği de almak mümkündür.
  • Online terapi ve yüz yüze terapi birlikte de yürütülebilmektedir. Yurt dışı seyahati gerektiren işlerde çalışan ya da zaman zaman yüz yüze seansa katılamayan danışanlar bu haftalarda seanslarını online olarak düzenleyebilmektedir.

 

 

Kaynaklar

https://www.apa.org/helpcenter/online-therapy

https://www.verywellmind.com/what-is-online-therapy-2795752

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Salgın Sürecinde Neden Bazı İnsanlar Hala Dışarı Çıkıyor? başlıklı makalemizde covid-19, covid19 ve evdekal hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here