Ana sayfa Genel Spor Psikolojisi Nedir?

Spor Psikolojisi Nedir?

210
https://pixabay.com/photos/man-woman-push-ups-wellness-2264825/

Spor psikolojisi, psikolojik faktörlerin sporcuların performansı üzerindeki etkisini inceleyen bir psikoloji alt alanıdır. Ayrıca, spor psikolojisi,  yapmanın mental sağlığımız üzerindeki etkilerini de inceler. Genel olarak profesyonel ve elit sporcularla çalışırlar. Ancak sadece sağlık adına veya hobi olarak spor yapan kişilerle de çalışırlar. Kişilere sporu alışkanlık haline getirme gibi konularda yardımcı olurlar.

Spor Psikologları Hangi Konuları Çalışır?

 1. ODAKLANMA
  Spor müsabakalarında yüzlerce bazen binlerce kişi sporcuları izler. Hatta medyada yayınlanıyorsa bu sayı milyonları bulur. Bu sırada tezahüratlar yapılır, bazen sporcular yuhlanır. Sporcunun bunları duymazdan gelerek oyuna odaklanması gerekir. Spor psikologları, sporculara bu taktikleri öğretirler. Sporcular vücutlarının sinyallerini dinlemeyi öğrenir. Aynı zamanda mindfullness egzersizlerini de çalışırlar.
 2. ZİHİNDE CANLANDIRMA VE HEDEF KOYMA
  Zihinde canlandırma, sporcular üzerinde çok kullanılan bir yöntemdir. Sporcu oyuna çıktığı anı, hedefe ulaştığı anı zihinde canlandırır. Bu canlandırmalar detaylıdır, oyuna çıkılacak alandan üzerine giyeceği formaya kadar her detay düşünülerek canlandırılır. Bunun nedeni ise beyin yeni düşünceler ve tecrübeler ile yeni nöron bağlantıları oluşturur. Bu bağlantılar ne kadar canlı tutulursa eylemi gerçekleştirmek o kadar kolaylaşır. Bu nedenle sporculara bol bol zihinde canlandırma egzersizleri yaptırılır. Bu egzersizlerde en önemli anlardan biri hedefe ulaşılan andır. Bu nedenle hedef koyulurken bu egzersizlerden faydalanılır.
 3. MOTİVASYON VE TAKIM ÇALIŞMASI
  Motivasyon ve performans birbirlerini doğrudan etkileyen iki faktördür. Spor psikologları, sporcuların motivasyonlarını arttırmak için de çalışır. İçsel ve dışsal motivasyonlar sporcuların performansını etkilemektedir. Dışsal motivasyon para, madalyalar gibi ödüllerden oluşur. İçsel motivasyon ise sporcunun kendiyle gurur duyması gibi kişinin içinden beslediği motivasyon türüdür. Spor psikologları aynı zamanda takım kurma ve takımla çalışma konularında da takıma destek olur.
 4. SPORCULARDA KAYGI BOZUKLUKLARI
  Profesyonel bir sporcu olmak birçok kaygıyı ve stresi beraberinde getirir. Bu stres ve kaygı sporcunun performansını etkiler. Bu nedenle spor psikologları sık sık sporcularla stres ve kaygı çalışırlar.

Spor Psikologları Nerelerde Çalışır?

Spor psikologları spor takımlarıyla veya bireysel olarak sporcular için çalışırlar. Ülkemizdeki profesyonel kulüplerin çoğunda spor psikoloğu bulunmaktadır. Sporcular kendi işlerini kurarak özel olarak da sporcularla çalışırlar.

 

https://www.verywellmind.com/what-is-sports-psychology-2794906

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here