Ana sayfa Genel Bebeklerde Duyu Becerileri

Bebeklerde Duyu Becerileri

116
bebeklerde duyu

Duyu organları, dünyayı algılamamızı sağlayan, farklı boyutlardan bilgiler toplayarak anlamlandırmamızı sağlayan organlardır. Peki bebeklerde duyu organlarının gelişimi nasıldır? Duyu organlarımız doğduğumuz andan itibaren %100 gelişmiş midir yoksa doğumdan sonra gelişim devam eder mi? Bebekler ne kadar görür veya duyar? Bu konu uzmanların her zaman merak ettiği konulardan biri olmuştur. Sonuçlar gösteriyor ki, bebeklerde duyu organları sandığımızdan çok daha gelişmiş olarak doğuyor. Bebekler doğduklarından itibaren neredeyse bir yetişkin kadar iyi duyulara sahip olarak doğuyor.

Görme Yetisi

30 yıl öncesine kadar bebeklerin kör doğduğu düşünülüyordu. Ancak bugün biliyoruz ki bebekler görme yetisi ile doğuyorlar. Sadece bir çocuğunki kadar keskin bir görme duyusu yok.
Yetişkinlikte görsel keskinlik 20/20 iken, bebeklerde bu oran 20/400 civarındadır. 20/20’lik görsel keskinlik, yaklaşık 2 yaşa kadar oluşur. Bebekler, uzaktaki cisimleri rahatça göremez. Ancak beşiğindeki oyuncaklarını, yanına yaklaşan yetişkinleri rahatça görebilirler.

İşitme

 
İşitme duyusu ergenliğe kadar gelişim gösterir. Buna rağmen yeni doğan bir bebeğin işitme duyusu neredeyse bir yetişkininki kadar iyidir. Yalnızca tiz sesleri işitmeleri biraz daha zaman alır . Bir diğer işitme yetisi ise sesin nereden geldiğini kavrama yetisidir. Ses sağdan, soldan veya orta eksenden gelir. Bebeklerin sesin nereden geldiğini algılayabildiğini söylemek mümkündür. Ancak tam olarak nereden geldiğini anlamaları 6 ay kadar sürer. Genel hatlarıyla anladıklarını söylemek mümkündür. Çünkü sesin geldiği yöne doğru kafalarını çevirirler.

 

Koku ve Tat Alma 

Bu konuda çalışmalar diğer duyulara göre daha azdır. Ancak Jacob Steiner ve arkadaşlarının yaptığı çalışma, bebeklerin 4 farklı temel tada farklı tepkiler verdiğini gözlemlemiştir. Bu nedenle bebeklerin tad duyularının doğduğunda var olduğunu söylemek mümkündür. Koku ve tat  duyusu birbirlerine doğrudan bağlantılıdır. Tat alabilen bebeklerin, koku da alabildiklerini söylemek mümkündür. Ayrıca 1 haftalık bebekler annelerinin kokularını ayırt edebilirler.

Dokunma ve Hareket Duyuları 

Dokunma ve hareket, bütün duyular arasındaki en gelişmiş olanıdır. Prematüre bebekler dahi onlara yapılan masaja tepki verirler. Aynı şekilde hareket algıları da güçlüdür. Ancak bütün duyularda olduğu gibi bu duyular da bebeğin ilk yılında gelişim  göstermektedir.

Kaynakça

Helen Bee- Denise Boyd, Çocuk Gelişim Psikolojisi, p. 270-276, Kaknüs Yayınları, 2009.

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here