Ana sayfa Genel Beyin ve Gıdalar: Beynimize Faydalı 10 Besin

Beyin ve Gıdalar: Beynimize Faydalı 10 Besin

158
beyin ve gıda
https://pixabay.com/photos/spaghetti-tomatoes-basil-1932466/

Beyin ve gıdalar arasında çok önemli bir bağ vardır. Yediklerimizin beynimizin işleyişi üzerindeki etkisi büyüktür. Beyne faydalı besinleri sıkça tüketmek hem kısa hem uzun dönemde büyük fayda sağlar. Beyin günlük vücut enerjisinin %20’sini harcayan bir organdır. Yani günlük ihtiyacımız olan yaklaşık 2000 kalorinin 400’ünü beyin tüketir. Konsantrasyon, hafıza gibi birçok fonksiyonu için bu kalorileri harcar.

Beynin sağlıklı işlemesi için olmazsa olmaz maddeler vardır. Örneğin omega-3 beyin hücrelerini tamir ederken, antioksidanlar stresi azaltmaya yardımcı olur. Bu da Alzheimer gibi hastalıkları önler.

Beyne faydalı 10 Gıda

Balık Yağı: Herkesin bildiği gibi balık yağı omega-3 kaynağıdır. 2017’de yapılan bir araştırmada, omega-3’ün beyne giden kan miktarını arttırdığı, bilişsel becerileri daha iyi yapmasını sağladığı bulundu. Somon, ton balığı, sardalya gibi balıklarda bolca bulunur. Aynı zamanda ceviz, soya fasulyesi gibi gıdalardan da alabilirsiniz.

Bitter Çikolata: bitter çikolatada kakao miktarı fazladır. Kakao güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar beyni ileriki yaşlarda gelişen hastalıklardan korur.

Dutlar: Dut, böğürtlen, yaban mersini, çilek gibi gıdalar da güçlü antioksidanlardır. 2014’te yapılan bir araştırmada, bu gıdaların beyin hücrelerinin iletişimini arttırdığı, öğrenmeyi kolaylaştırdığı bulunmuştur.

Kuru Yemişler ve Tohumlar: Fındık, fıstık, ceviz, badem, kabak çekirdeği, keten tohumu gibi gıdalar E vitamini açısından zengindir. Bu da beynin stres seviyesini azaltmaya, Alzheimer gibi hastalıklardan korumaya yardımcıdır.

Tam buğday ürünleri: E vitamini açısından zengindir. Esmer pirinç, bulgur, yulaf ve diğer tam buğday ürünlerinde bolca bulunur.

Kahve: Kahve beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Daha fazla detay için ‘’Günahıyla sevabıyla: Kafein’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Avokado: Avokado doymamış yağ açısından çok zengindir ve beyni besler. Tansiyonu düşürür.

Yer fıstığı: Yer fıstığı da tıpkı avokado gibi doymamış yağ açısından zengindir ve beyni tüm gün enerjik tutar. Bolca E vitamini bulunur.

Yumurta: B6, B12, folik asit açısından oldukça zengindir. B vitaminleri beyin fonksiyonlarının doğru çalışmasıyla doğrudan ilişkilidir.

Brokoli: Stresi azaltır, iyi bir antioksidandır. C vitamini açısından zengin olan bu gıdayı bolca tüketmeniz gerekir. Ayrıca aynı faydalara sahip karnabahar, kara lahana, brüksel lahanası, lahana, turp gibi gıdalar da beyin sağlığı için önemlidir.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324044#soy-products

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here