Ana sayfa Genel Dopamin Seviyenizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Dopamin Seviyenizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

227
dopamin

Dopamin, motivasyon, hafıza, duygu durum, uyku gibi mesajları beyin hücreleri arası iletir. Ayrıca dopamin, beynin ödül merkezidir. Beyniniz aldığı her ödülde dopamin salgılar. Bu da sizin bu ödül veren aktiviteyi tekrar tekrar yapmanız için gereken motivasyonu sağlar. En sevdiğiniz yemekten bir lokma almak, bir ödül kazanmak, sevdiklerinizle bir arada olmak gibi birçok davranış dopamin seviyesi arttırır. Ancak alkol, uyuşturucu gibi maddeler de aynı şekilde dopamin salgılamasını sağlar. Hatta bağımlılık, normalden fazla dopamin salgılanmasının sonucudur.

Dopamin seviyesi düşüklüğü ise birçok soruna yol açar. Şizofreni, depresyon, Parkinson hastalığı gibi hastalıklar dopamin kaynağının azlığının sonucudur. Düşük cinsel arzu, uykusuzluk, motivasyon düşüklüğü, kasların sertleşmesi, yorgunluk gibi belirtiler dopaminin az salgılandığını göstermektedir. Alınan birtakım ilaçlar, kötü beslenme, madde kullanımı gibi etmenler, dopaminin azalmasına neden olur.

Dopamin Seviyenizi Doğal Yollarla Arttırma

  • Dopamin seviyesini arttırmak için birçok ilaç bulunmaktadır. Şizofreni ve depresyon gibi hastalıklarda dopamin takviyesi almak önemlidir. Ancak normal durumlarda dopamini doğal yollarla arttırmak mümkündür.
  • Yeterli uyku uyuyun. Az uyumak dopamin salgısını olumsuz etkilemektedir.
  • Müzik dinleyin. Sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir liste hazırlayın. Bu listeyi kendinizikötü hissettiğiniz zaman bu müzikleri açıp dinleyebilirsiniz. Elbette bu müzikler melankoliden uzak olmalı.
  • Sağlıklı beslenin. İyi beslenmek hem beden hem psikoloji için olmazsa olmazdır. Badem, tavuk gibi gıdalar dopamin seviyesini yükseltir. Ayrıca probiyotik bakımından zengin olan yoğurt ve kefir gibi besinler de dopamin üretiminde yardımcıdır.
  • Daha çok hareket edin. Egzersiz yapmak vücudunuza yapacağınız en büyükiyiliklerden biridir. Spor yapmaya başlamak zordur ancak egzersiz sonrası tuhaf bir mutluluk hissedilir. Bu dopamin salgısı sayesindedir.
  • İşlenmiş şekerden uzak durun. İşlenmiş şekeri sürekli yemek o an dopamin seviyenizi aşırı derecede arttıracak ama şekeri kestiğinizde sert bir şekilde düşmesine sebep olacaktır. Bu da doğal dopamin dengesini bozar. Alkol ve uyuşturucular da aynı etkiyi gösterir. Bu nedenle işlenmiş şekerden uzak durmak dopamin dengesini sağlar.

https://www.verywellmind.com/natural-ways-to-increase-your-dopamine-levels- 5120223

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here