Ana sayfa Genel Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu

338
Borderline Kişilik Bozukluğı
https://pixabay.com/illustrations/face-faces-dialogue-talk-psyche-1370955/

Borderline kişilik bozukluğu, değişken ruh hali, aşırı davranışlar ile ilişkilendirilen bir kişilik bozukluğudur. B tipi kişilik bozukluğu şemasında yer alır. Bu kişilik bozukluğuna sahip kişiler, saatler hatta günler süren yoğun öfke, depresyon ve anksiyete atakları yaşarlar.

Belirtileri

Borderline kişilik bozukluğu sahibi kişiler, hızlı ruh hali değişimleri yaşarlar. Kendileri ve dünya hakkındaki algıları çok değişken ve belirsizdir. Bu nedenle sık sık ilgi alanları değişir. İş, arkadaş, eş değişimleri oldukça hızlı ve dalgalıdır. Hatta inanç ve değer sistemleri de değişebilmektedir.

Bu kişilik bozukluğuna sahip kişiler her şeyi çok uçlarda görür. Dünya onlar için ya çok iyi ya da çok kötüdür, gri alanı kabul etmezler. Örneğin çok sevdikleri birini ertesi gün düşman kabul edebilirler. Bu nedenle sabit ilişkiler kurmakta zorlanırlar. Bir diğer belirtiler şunlardır:

  • Terk edilmekten kaçınmak ve çabalamak, bu nedenle yakın ilişkilere çok hızlı girmek. Ayrıca terk edilmemek için kendileri de bir kişiyle sebepsiz yere iletişimi kesebilirler
  • Aile, arkadaşlık ilişkileri çok yoğun ve değişkendir. Bir gün çok yakınken ertesi gün çok uzaklaşırlar. Ya çok severler ya da nefret ederler.
  • Kendileri hakkındaki düşünceleri bozuk ve değişkendir.
  • Dürtüsel davranırlar ve tehlikeli durumların içine girerler. Hiç düşünmeden büyük harcamaların altına girebilirler, madde kullanabilirler, güvensiz cinsel ilişkilerde bulunabilirler.
  • Kendilerine zarar verebilirler, örneğin kendilerini keserler.
  • Tekrarlayan intihar düşünceleri olabilir.
  • Kronik bir boşluk hissine sahiplerdir.
  • Büyük öfke patlamaları yaşarlar ve öfkelerini kontrol edemezler.

 

Kişi semptomların çok azını gösterebildiği gibi hepsine de sahip olabilir. Çok küçük olaylardan etkilenip semptomları gösterebilirler. Örneğin basit bir seyahat onları tetikleyebilir ve büyük öfke patlamaları yaşayabilirler.

Neden Olur?

Borderline kişilik bozukluğu , tam nedeni bilinmese de araştırmalar genetik faktörler, beyin yapısı ve işleyişi, çevresel ve sosyokültürel faktörlerin kişilik bozuklukları üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor. Özellikle ailede borderline öyküsü varsa, genetik olarak aktarılma riski de artıyor.

Ayrıca borderline sahibi kişilerin beyin yapıları incelendiğinde, beynin dürtü ve duygu regülasyonu bölgelerinde fonksiyonel ve yapısal farklılıklar görülmektedir.

Ek olarak travmatik olaylar, olumsuz şartlarda çocukluk geçirmek de borderline kişilik bozukluğunu tetikleyen bazı faktörlerden biridir.

Tedavi Yöntemleri

Borderline kişilik bozukluğu teşhisi, bir ruh sağlığı profesyoneli (psikiyatrist veya psikolog) tarafından yapılır. Teşhisin ardından kişinin durumuna göre, kişiye özel tedavi yöntemi düzenlenir. İlaç tedavisi ile beraber psikoterapi uygulanarak olumlu sonuçlar alınabilir. Borderline kişilik bozukluğu oldukça çalışılan bir alandır. Son yıllarda geliştirilen diyalektik psikoterapi, borderline kişilik bozukluğu üzerine yoğunlaşmıştır ve olumlu sonuçlar doğurmuştur.

 

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/borderline-personality-disorder/

 

Bir önceki yazımız olan Huzursuz Bacak Sendromu başlıklı makalemizde huzursuz bacak sendromu, nöroloji ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here