Ana sayfa Gündem Evcil Hayvanlar ve COVID-19

Evcil Hayvanlar ve COVID-19

278

2019 yılının sonlarında Çin’de başlayan ve günümüzde bütün dünyaya yayılan Corona virüs (COVID-19) pek çoğumuzu endişeye sevk ediyor. Virüs ile ilgili en korku uyandırıcı nokta ise birçok şeyin belirsiz olması. Hastalığın tam olarak neyden kaynaklandığı, nasıl başladığı da bilinmeyenler arasında. Bu konuda Çin’deki yeme düzeni, yarasa çorbası, yılanlar başta olmak üzere birçok spekülasyon üretiliyor. Bu spekülasyonlardan biri de evcil hayvanların Corona virüsü yaydığı yönünde. Peki bunun geçerliliği var mı? Evcil hayvanlardan bize ya da bizden onlara virüs bulaşıyor mu? Biraz gerçeklere bakalım.

Öncelikle Corona virüs, geniş bir virüs ailesi. Bunun içerisinde hayvanlara bulaşan ve insanlara bulaşan ayrı türler var. Örneğin kediler bu virüsün bir türünden FIP ya da FCOV geliştirebiliyorlar. Ancak onlara bulaşan virüs insanlara da köpeklere de geçmiyor. Aynı şekilde köpekler de Corona virüsün bir türü ile enfekte olabiliyorlar. Ancak yıllık düzenli oldukları aşı onları bu virüse karşı koruyor. Ayrıca köpeklerdeki virüs hiçbir şekilde insanlara geçmiyor. Yani dünyada şu anda salgın olan Corona virüsün bir türü olan COVID-19 ve bu evcil hayvanlarda olan virüslerden oldukça farklı bir tür.

Şu andaki COVID-19’un nedenine dair elimizde kesin bir bilgi bulunmuyor. SARS’a benzerliği sebebiyle yabani hayvan kaynaklı olduğu düşünülüyor ancak bu kesinlik kazanmış değil.

Şimdiye kadar insana virüsün bulaşmasının tek şekli diğer insanlar yoluyla oldu. Herhangi bir hayvanın insana virüsü taşıdığı bulgusu yok. Uzmanlara göre bu mümkün değil.

İnsanlardan evcil hayvanlara virüsün geçişi konusunda ise tek bir örneğe rastlandı. Sputnik’in haberine göre kısa bir süre önce sahibi Corona pozitif olan 17 yaşındaki bir köpeğin de virüse yakalandığı iddia edildi. Fakat Hong Kong hükümetinin resmi web sitesinde yer alan bilgiye göre köpeğin hafif pozitif olduğu açıklandı. Bu sonuç virüsün az miktarda enfekte olduğu anlamı taşımakta. Açıklamada köpeğin karantina altında tutulduğu ve yeni tip Corona virüsün köpeğin vücudunda hasta edici bir etki yaratmadığı aktarıldı. Yani virüsü bedenine alsa da köpek hastalanmadı. Bu örnek dışında herhangi bir vaka bulunmuyor.

Sonuç olarak evcil hayvanlarınızın Corona virüsü sizlere bulaştırdığına dair herhangi bir kanıt olmamasına rağmen yine de hijyen kurallarına dikkat etmekte fayda var. Hayvanların aşılarını ihmal etmemek, temizliklerine dikkat etmek, onlarla temastan sonra ellerinizi yıkamak oldukça önemli.

 

 

Kaynaklar

https://www.oie.int/en/scientific-expertise/specific-information-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus/

https://wsava.org/news/highlighted-news/the-new-coronavirus-and-companion-animals-advice-for-wsava-members/

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/animals.html

Bir önceki yazımız olan Evden Çalışmanın Stresi İle Baş Etmek başlıklı makalemizde evde çalışma stresi, evde kal ve evden çalışma hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here