Ana sayfa Genel Endüstri Örgüt Psikolojisi

Endüstri Örgüt Psikolojisi

365
Endüstri Örgüt Psikolojisi
Photo by CoWomen from Pexels

         Endüstri örgüt psikolojisi; iş yerindeki insan davranışlarını ve birbirileri ile olan etkileşimini inceler. İş yerindeki verimliliği, iş tatminini arttırmayı amaçlayan, aynı zamanda doğru personelin doğru pozisyona yerleştirilmesi gibi konularda da iş yerini geliştirmeyi amaçlayan bir uygulamalı psikoloji alt dalıdır.

Endüstri örgüt psikolojisi alanı iki ayrı gruba ayrılır:

  1. Endüstri: Endüstri psikolojisi; işe alım, personel seçimi, performans değerlendirmesi gibi konuları kapsayan alandır. İnsan kaynakları ve istatistiksel verileri daha çok temel alır.
  2. Örgütsel: Örgütsel psikoloji ise motivasyon, liderlik ve örgütsel gelişim gibi sosyal konuları ele alan psikoloji alanıdır.

 

Endüstri ve Örgüt Psikoloğu Ne İş Yapar?

Bu alt dalın alana yansıması oldukça yenidir fakat geleceği olan bir daldır. Endüstri Örgüt psikologları birçok alanda çalışır. Personel yetiştirme, mentörlük yapma, liderlik egzersizleri, terfi konuları, örgütsel gelişim gibi konularda rol oynarlar. Ayrıca endüstri psikologları daha çok neyin doğru neyin yanlış olduğu gibi sorular sorarken, örgütsel psikologlar örgütlerin sosyal yapısı, işe katılım ve iş yeri verimi gibi konuları çalışırlar.

 

Endüstri Örgüt psikologları danışmanlık firmaları, kurumsal şirketler gibi kurumlarda görev alırlar.  Endüstri örgüt psikologları terapist değildir. ‘’İş yeri psikoloğu’’ denince bazı insanların aklına iş yerindeki terapi alanı gibi gelebilir. İş yerlerinde terapi yapma gibi bir yetkileri yoktur, nitekim iş yerleri de terapi alanı değildir.

Endüstri Örgüt Psikoloğu Olmak

Türkiye’de psikoloji lisans eğitimini tamamladıktan sonra örgütsel davranış, e/ö psikolojisi alanında yüksek lisans yapmak gerekir. Yurtdışında ise birçok uzman doktora eğitimini de tamamlamaktadır. Psikolojinin bu alanı kurumsal alanda çalışmaya izin verdiği için eğitim seviyesinin yükselmesi daha iyi firmalarda, alanında uzman kişilerle çalışma imkanı verir. Ayrıca bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler, Coursera, edX gibi online sertifika programlarına katılarak mesleki bilgi almaları mümkündür. Bu alan özellikle Kuzey Amerika’da hızla yükselen bir alandır. Bu nedenle Amerikan üniversiteleri tarafından verilen birçok online sertifika eğitimi mevcuttur.

 

http://www.ioatwork.com/what-is-io-psychology/

https://www.apa.org/ed/graduate/specialize/industrial

 

Bir önceki yazımız olan Borderline Kişilik Bozukluğu başlıklı makalemizde b tipi kişilik bozukluğu, borderline ve borderline kişiliği anlamak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here