Ana sayfa Kendine Yardım Yeni Başlayan İlişkilerde Gözardı Etmemeniz Gereken 4 Uyarı Sinyali

Yeni Başlayan İlişkilerde Gözardı Etmemeniz Gereken 4 Uyarı Sinyali

233

Yeni başlayan ilişkilerde karşımızdakini mükemmel görme eğiliminde oluruz. Onun küçük hatalarını görmezden geliriz. Her şeyi bize doğru, güzel görünür. Ancak her yeni ilişki risklerle gelir. Ya kırılabilir olmayı göze almalısınız ya da ilişki daha en başındayken uyarı sinyallerine odaklanmalısınız. Aşağıdaki dört uyarı sinyali sizin için karşınızdakinin doğru insan olmadığını gösterebilir:

  1. Onun kötü davranışlarını haklı çıkarıyorsunuz: Eğer kendinizi, karşınızdaki ne söylerse, ne yaparsa yapsın haklı görür, her davranışında mantık arar halde buluyorsanız bu sizin için bir uyarı olmalıdır.
  2. Sorunlarla ilgili konuşamıyorsunuz: Genellikle ilişkinin başları tartışmaların daha az olduğu zamanlardır. Ancak ilişkinin her döneminde anlaşmazlıklar yaşanabilir, bu normal ve sağlıklıdır. Fakat bu anlaşmazlıkları nasıl ele aldığınız, yapıcı mı yıkıcı mı olduğunuz ilişkinin gidişatını belirler. Yapıcı olmanın ilk adımı da sorunlar hakkında konuşabilmekten geçer. Karşınızdaki sorunlarla ilgili konuşamıyorsa bu da size bir uyarı vermelidir.
  3. Sizin sınırlarınızı test ediyor: İlişkide olmak demek kendi sınırlarınızı tamamen görmezden gelmeniz, hiçbir sınırınızı düşünmeksizin kendinizi karşınızdakine bırakmanız anlamına gelmemelidir. Sınırlarınız, cinsel sınırlar veya aile ile ilgili konuları içerebilir. Eğer karşınızdaki kişi bunları zorlamaya, manipüle etmeye ve kontrol etmeye yatkınsa, bu sizin için ciddi bir uyarı vermelidir.
  4. Eski ilişkileri hakkında aşırı eleştirel ve acımasız davranıyor: Karşınızdaki kişinin eski ilişkilerini anlatış şeklini dinlemek aslında sandığınızdan çok daha fazla fikir verir. Eğer bütün suçu karşıdakine yıkıyorsa, kendinde hiçbir şekilde hata görmüyorsa ve eski sevgililerini aşağılayarak saygısız bir şekilde anlatıyorsa, bunların hepsi sizin için uyarı sinyali olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İntrüsif Düşüncelerle Etkileşim Kurma Şekliniz Her Şeyi Değiştirir başlıklı makalemizde deneyimsel kaçınma, düşünceyi kontrol etme ve instrüzyon hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here