Ana sayfa Genel Çift Terapisi

Çift Terapisi

165
Çift Terapisi

Çift terapisi çiftlerin yaşadığı zorluklara yardımcı olmaya çalışan, çiftin ilişkilerine ayna olan ve sağlıklı iletişim becerileri geliştirmeleri için aracı olan bir psikoterapi yöntemidir. Çiftler, birçok sorun için çift terapisine başvurabilir. Örneğin iletişim kopuklukları, aldatmalar, cinsellik problemleri ve boşanma gibi konularda çiftler sıkça terapiye başvurur. Terapist çiftlerle ayrı ayrı değil, birlikte görüşür. Birden fazla kişi ile yapılan terapilerin dinamiği farklı olduğundan mutlaka çift/evlilik terapisinde uzmanlaşmış kişilerle çalışılmalıdır.

Terapi genellikle çiftin sorunlarını ifade etmesi ve terapistin yardımıyla ana sorunların belirlenmesi ile başlar. Terapist iki tarafa da kendileri hakkında sorular sorarak çifti tanımaya çalışır. Eğer acil bir durum varsa müdahale planı düzenler. Normal bir akışta ise, sorunlar tanımlandıktan sonra terapist nasıl bir yol izleneceğinin haritasını çizer ve hedefler belirlenir.

Terapi sürecinde ise, terapist iki tarafın da ilişkileri hakkındaki dinamikleri anlamasında yardımcı olur. Çift, ilişkilerinde yaptıkları hataları görür ve karşısındaki ile sağlıklı iletişim kurma becerileri geliştirir. Çiftler bu terapi yönteminde birbirlerine olan olumsuz bakış açılarının nedenlerini keşfeder ve bunun üzerine çalışırlar. Terapist, çiftlere evde uygulayacakları egzersizler de verilmektedir. Tüm bu yöntemler, çiftlerin arasını düzeltmesinde büyük bir rol oynar.

Kimler Çift Terapisine Gitmeli?

Her yaştan, her medeni durumdaki çift, terapiye başvurabilir. Bazı çiftlerdeki ana motivasyon ilişki dinamiğindeki sorunları çözmekken, başka bir çiftin amacı tamamen ilişkiye heyecan katmaktır. Fakat çift terapisine gelenlerin en büyük şikayetleri: kumar ve alkol gibi bağımlılıklar, cinsel hayattaki sorunlar, duygusal olarak kopma ve anlaşamama gibi konulardır. Ek olarak, birçok çift boşanma aşamasına geldiğinde çift terapisine başvurmaktadır. Bazı çiftleri boşanmadan geri döndürecek bir yoldur. Çiftler onları zorlayan herhangi bir konu hakkında terapiye başvurabilirler. Terapi, çiftin ilişki kalitesini arttıracak önemli bir unsurdur.

Çift Terapisi Ne Kadar Etkili?

Yapılan çalışmalar birçok çiftin terapiden fayda gördüğünü gösteriyor. Fakat terapiden birkaç yıl sonra eski dinamiklerine dönen çiftler de vardır. Evlilik terapisti Ian Hoge’a göre, çiftler terapide öğrendiklerini evde uygulamadıkça terapinin etkilerini göremiyor. Her şeyde olduğu gibi, çift terapisi de her iki taraf emek verdikçe etkili olacak bir yöntemdir. Ayrıca, bazı çiftler için bazen en iyi şey ayrılıktır. Çift terapisi ayrılması gereken çiftlerin bunu fark etmesinde yardımcı olur.

 

https://www.mindbodygreen.com/articles/when-to-go-to-couples-therapy-and-how-long-it-takes-to-work

https://www.talkspace.com/blog/everything-you-need-to-know-about-couples-therapy/

 

Bir önceki yazımız olan Dijital Detoks Nedir? başlıklı makalemizde dijital detoks, kendine bak ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here