Ana sayfa Kendine Yardım Bardağın dolu tarafı: Gerçekçi bir şekilde iyimser olmak!

Bardağın dolu tarafı: Gerçekçi bir şekilde iyimser olmak!

777
https://pixabay.com/tr/illustrations/su-cam-tam-yar%C4%B1m-bo%C5%9F-temiz-4796899/

Zorlu zamanlarımızda sıkıntılarımızın üstesinden gelebilmek için dayanıklılık, gerçekçi bir şekilde iyimser olmak ve problemlerle başa çıkmak oldukça önemlidir. Bu nedenle meşhur bardak örneğini daha dengeli bir düşünce şekli ile  yeniden yorumlamak, problemlerimiz ile daha sağlıklı bir şekilde başa çıkmamız için faydalı olacaktır.

  1. Bardağınızın yarım kalan tarafını kabul edin

Derin bir keder deneyimi ile birlikte inkar, kaçış ya da kaçınma sadece yas sürecinin uzamasına neden olur. Zorlu zamanlarda sosyal, sağlık, finansal veya manevi kayıplarınızı kabul kabul edin ve duygularınızı hissetmeye ve yaşamaya özen gösterin.

  1. Bardağınızın boş kalan kısmına odaklanan insanlardan kaçının.

Zorlu zamanların ardından daha iyi bir duygusal zemine ulaşıncaya kadar sizi zayıflatan, önemsizleştiren veya yargılayan kişilerden kaçının veya onlarla aranıza sınırlar koyun.

  1. Bardağınızı dolduran kişilerle bağlantı kurun.

Böyle zamanlarda sizi dinleyebilen, üzüntülerinizi anlayabilen, sıkıntılı zamanlarda sizinle birlikte olan, güçlü yanlarınız için sizi cesaretlendirebilecek insanlarla birlikte olmaya özen gösterin. Çevrenizin vermiş olduğu empatik destek, umut ve beceriklilik hissi sizi aydınlatacaktır.

  1. Bardağınızın dolu tarafına odaklanın.

Kayıplarınızın derinliği ve miktarı ne kadar olursa olsun yaşamda daima minnettar olacağınız bir şeyler kalır. Gün içerisinde kendinize zaman ayırarak, minnettar olacağınız durumları keşfetmeye başlayın.

  1. Bardağınızı doldurmak için adımlar atın.

Hedeflerinize ulaşmak ve biraz daha iyi hissetmek adına her gün kendiniz için olumlu sayılabilecek bir adım atın. Ev işlerini tamamlamak, bir yemek yapmak veya fiziksel bir egzersiz programına başlamak gibi basit bir başlangıç bile güven ve beceri duygularınızı geliştirmek için faydalı olacaktır.

 

 

Kaynak

  • https://blogs.psychcentral.com/half-full/2020/03/glass-half-full-a-writers-return-from-a-stroke-and-exile/

Bir önceki yazımız olan Evlilikte Kavgalar - Tehlike Çanları Ne Zaman Çalar? başlıklı makalemizde çatışma çözümü, çiftler arası sorunlar ve evlilik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here