Ana sayfa Genel Psikoloji Bölümü Tercih Edeceklere Tavsiyeler

Psikoloji Bölümü Tercih Edeceklere Tavsiyeler

253

Psikoloji bölümü , son yılların en popüler bölümlerinden biridir. Bu nedenle birçok üniversite de psikoloji bölümü açarak öğrenci çekmeyi amaçlıyor. Bu kadar üniversite içinden okul seçmek öğrenciler için oldukça zorlayıcı oluyor. Psikoloji bir bilimdir. Bu nedenle verilen eğitimin kalitesi çok önemlidir. APA tarafından 56 tane alt dalı olduğu belirlenmiştir. Bu 56 alt alanın hepsini 4 yılda almak mümkün olmasa da birçoğunu konunun uzmanları tarafından almak öğrencinin donanımını için oldukça önemlidir.

Psikoloji Bölümü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akademik Kadro

Akademik kadrodaki hocalar, psikoloji bölümlerini tamamlamış kişiler olmalıdır. Ülkemizde maalesef bir tane bile psikoloji kökenli hoca olmayan bölümler mevcuttur. Akademik kadroda profesörler ve doçentlerin olması da önemlidir. Akademik kadro alacağınız eğitimin kalitesini belirleyen belki de en önemli faktördür. Bu nedenle akademik kadrosu iyi olan bir okul seçmek önemlidir.

Psikoloji Laboratuvarları

Açılan psikoloji bölümlerinin birçoğunda psikoloji laboratuvarı bulunmamaktadır. Bu çok büyük bir eksikliktir. Çünkü lisans hayatında laboratuvar tecrübesi edinmek, başta yüksek lisans için çok önemlidir.

Okulda Yapılan Bilimsel Çalışmalar

Bir önceki madde ile bağlantılı olarak, okulda bilim yapılması büyük bir avantajdır. Çünkü lisans öğrencisi olarak bu çalışmalara katkı sağlama şansı yakalarsınız. Psikoloji laboratuvarları okuldaki hocaların bilimsel çalışmalarına devam ettiğinin de bir göstergesidir. Bu iki madde birbirine bağlı olarak, eğitim kalitesini arttırır. Teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı eğitim de almış olursunuz.

Dil Öğrenimi

Psikoloji bölümünü İngilizce okumak size birçok avantaj sağlar. Bölümü Türkçe okumayı tercih etmeseniz dahi kesinlikle İngilizce öğrenmek gerekiyor. Çünkü bütün literatür İngilizcedir. Türkiye’den çıkan araştırmaların büyük kısmı da dahil olmak üzere makale okumak ve alanla ilgili uçsuz bucaksız kaynaklara ulaşmak için İngilizce bilmek şarttır diyebiliriz.

Staj Alternatifleri

Bazı psikoloji bölümlerinde staj zorunluyken, bazılarında staj zorunlu değildir. Özellikle klinik psikoloji kariyeri hedefleyen kişiler için zorunlu stajı olan okulları tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Stajınız zorunlu olmasa dahi, staj yapmak istediğinizde stajınızı karşılayan bir okula gitmeniz önünüzden büyük bir engeli kaldıracaktır.

TPD Tarafından Akredite Bölümler

Türk Psikologlar Derneği, bu özellikleri karşılayan okullara akreditasyon vermektedir. Bu nedenle size bir rehber olması adına, Türk Psikologlar Derneğinin internet sitesinden bu okulları inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here