Ana sayfa Genel Erkekler ve Kadınlar Rüya Konusunda Nasıl Farklılaşır?

Erkekler ve Kadınlar Rüya Konusunda Nasıl Farklılaşır?

1189

Freud’a göre rüyalarımız, bilinçdışımıza açılan kapılardır. İçerikleri de bilinçaltımızla ilgili ipuçları içerir. Bazen bize anlamlı gelen, belirli duygular uyandıran rüyalar görürüz. Ancak çoğu zaman rüyalarımız bize saçma ve belirsiz gelir. İlginç olan şudur ki, birçok araştırmada erkeklerin ve kadınların rüyalarının genellikle farklı olabildiği görülmüştür. Aşağıda bu farklılıklardan bazıları yer alır:

  1. Erkekler, kadınlara kıyasla rüyalarında daha çok erkek görme eğilimindedir. Erkeklerin rüyalarında gördüğü karakterlerin %67 kadarı erkekken, kadınlar erkek ve kadın karakterleri eşit oranda görür. Bunun sebebini Freudyen bakış açısı erkeklerin babalarıyla yaşadıkları çatışmaları hayatları boyu çözememiş olmaları, bunun da rüyalarına yansıması olarak açıklar. Bir diğer açıklama ise bütün dünyada erkeklerin günlük yaşamda erkek bireyler ile iş hayatında daha çok ilişki kurması, bunun da rüyalara yansımasıdır.
  2. Erkeklerin rüyalarında yabancı kişiler kadınların rüyalarına oranla çok daha fazla yer alır. Kadınlar ise genellikle tanıdıkları kişileri ve tanıdıkları ortamları görürler.
  3. Erkeklerin rüyalarında şiddet temaları daha fazladır. Agresif içerikli rüyaları daha sık görürler. Kadınların rüyalarında ise agresif dürtüler kendilerine dönüktür. Genellikle depresif içerikli, kendilerini suçlu duruma düşürdükleri rüyalar görürler. Bunun sebebinin ise cinsiyetlere özgü yetiştirilme şekilleri olduğu düşünülmektedir. Erkekler daha agresif yetiştirilirken, kız çocuklar daha sakin yetiştirilmektedir.
  4. Erkekler, kadınlara kıyasla cinsel içerikli rüyaları daha çok görürler. Bunun gün içerisinde daha fazla cinsel fanteziler kurmaları ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bunun cinsiyetler arasındaki güvene duyulan ihtiyaç ile ilişkili olduğu düşünülmüştür.
  5. Rüya gördükleri sırada uyandırıldıklarında kadınların %95 kadarı, erkeklerin ise %80 kadarı rüyalarını hatırlayabilmektedir. Bu farklılık kadınların iç dünyalarını ve rüyalarını anlatmaya daha istekli olması ile de açıklanabilir. Erkekler toplumsal yetiştirilme tarzlarından ötürü, rüyalarını bastırmaya alışmışlardır.
  6. Kadınların rüyaları erkeklerden yaklaşık olarak 2 kat daha uzundur ve daha çok detay içerir. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kadınların günlük yaşamda da daha fazla detaylara odaklanması ile açıklanabilir.

 

 

 

Kaynaklar

Schredl, M. (2009). Sex differences in dream aggression. Behavioral and Brain Sciences, 32(3-4), 287-288.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/dream-catcher/201109/the-dreams-men-and-women

Do Women Dream the same as Men?

 

Bir önceki yazımız olan Aşırı Zayıflığın Fiziksel Etkilerini Biliyor Musunuz? başlıklı makalemizde anoreksik, anoreksiya ve anoreksiya nervoza hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here