Ana sayfa Psikolojik Filmler The Sinner / Günahkar

The Sinner / Günahkar

952

Film Adı: The Sinner

Yıl:  2017

Tür: Suç, Gizem, Polisiye

Oyuncular: Jessica Biel,Bill Pullman, Nadia Alexander, Christopher Abbott

IMDB: 8/10

Petra Hammesfahr’ın kaleme almış olduğu aynı adlı romanından uyarlanmış Netflix’de yayınlanan mini bir dizidir. The Sinner, psikolojik gerilim türünde, içerisinde iki farklı hikâyeyi konu almıştır. Ancak dizi alışılagelmiş cinayet soruşturmalarının dışına çıkmıştır. Her iki sezonda da katilin kim olduğunu izleyici ilk sahnede sunmuş, dizi boyunca süren soruşturmada ise cinayetin neden işlendiği konusu üzerinde durulmuştur.

Dizinin 1. sezonunda, evli ve 1 çocuk annesi olan Cora’nın başından geçenler aktarılmıştır. Cora, sıradan, düzenli bir hayata sahip bir kadın olarak gözükse de aslında narsist ve yoğun obsesyonlara sahip, koyu Katolik bir ailede yetişmiş bir karakterdir. Bir gün plajda öfke patlaması ile bir genci öldürür ve göz altına alınır.

Dizinin ilerleyen sahnelerinde Cora’nın cinayet nedeni sorgulanırken bir yandan da geçmiş yaşamından kesitler izleyici ile buluşur. Dizi de sık sık geriye dönüşler, Cora’nın aslında travma sonrası stres bozukluğu yaşayan bir kişi olduğunu seyirciye aktarmaktadır… Cinayeti işleme sebebi ise JD’ye karşı içinde bastırmış olduğu öfkesidir.

Dizinin 2. Sezonunda karşımıza Julian karakterinin hikayesi çıkıyor. 13 yaşında olan Julian, iki kişinin zehirlenerek ölmesinden sorumludur. Julian bir komün hayatında büyümüş bu nedenle dış dünyaya uzak kalmış bir çocuktur.  İlk sezondan tanıdığımız Dedektif Harry, bu sezonda da işlenen cinayetin nedenini araştırmaktadır. Soruşturma sırasında Julian’nın yaşamı anlatılırken tekrar geriye doğru kesitler vardır. Ancak bu sefer Dedektif Harry’nin geçmişinde yaşamış olduğu travmatik anlar izleyici ile buluşmuştur. Dizide dedektif Harry ve Julian arasında empati duygusu da yoğun olarak bu geçişler ile verilmiştir.

Tüm bunlara ek olarak The Sinner bu sezonunda komün hayatında yaşayan birçok kişinin psikolojilerini ele alırken bir yandan da insanların açıklanamayan eylemlerde neden bulunduğunun keşfini yapmıştır. Sıklıkla psikoloji alanında Carl Gustav Jung’un yaklaşımına atıfta bulunmuştur.

Bir önceki yazımız olan Mantıksız Adam / Irrational Man başlıklı makalemizde cinayet, depresyon ve öfke hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here