Ana sayfa Psikoloji Kitapları Kitap Önerisi : “Bağlanma”

Kitap Önerisi : “Bağlanma”

676

Kitap Adı: Bağlanma-Aşkı Bulmanın ve Korumanın Bilimsel Yolları

Yazarlar: Amir Levine, Rachel Heller

Yılı: 2018

Birçoğumuz için doğru kişiyi bulmak ve derin, tatmin edici ilişkiler kurmak oldukça önemlidir. Ancak genellikle karşımıza yanlış insanlar çıkar, hatta neden hep aynı tip insanları çektiğimizi sorgularız. Peki ya biz onları bilerek seçiyorsak?

Bağlanma kuramına göre, her bebek annesi ile temel bir bağlanma stili geliştirir. Bu bağlanma stili güvenli, kaçıngan veya kaygılı olabilir. Yetişkinler daha sonrasında kurdukları romantik ilişkilerde yakınlığı algılayış ve tepkilerle ilgili olarak çocukluktakine paralel şekilde üç ana bağlanma stili geliştirirler. Farklı bağlanma stiline sahip olan kişiler; yakınlığa ve birlikteliğe bakışları, çatışmayla başa çıkma yöntemleri, cinselliğe karşı tutumları, istek ve ihtiyaçlarını ifade etme becerileri ve partnerlerinden & ilişkiden beklentileri konularında birbirlerinden ayrılırlar.

Levine ve Heller, toplumdan her kesimin anlayabileceği bir dille yazılmış olan kitaplarında tam olarak bağlanma çerçevesinde bu konuları ele alıyorlar. Kitapta öncelikle kişinin kendi bağlanma stilini tanıması için gerekli bilgiler ile birlikte bir test veriliyor. Bir kez kendi bağlanma stilinizi tanımladıktan sonra, bunun hayatınızı nasıl etkilediğini, neden hep aynı tarz insanlara çekildiğinizi, neleri çekici bulduğunuzu öğreniyorsunuz.

İkinci adım ise, eğer varsa partnerinizin bağlanma stilini bulmak. Sizin gözünüzden partnerinize yönelik testi dolduruyorsunuz ve bingo! Size neden o şekilde davrandığı, ilişkinizde sizi rahatsız edenlere dair elinizde daha net açıklamalar var. Özellikle kaygılı bağlanan bir kişiyseniz neden hep kaçınganları çekiyorsunuz kitap bunu size oldukça net şekilde açıklıyor.

Peki neler yapmalısınız? Nasıl doğru insanı bulursunuz? Hep aynı kapandan nasıl kurtulursunuz? Eğer ayrılacaksanız bunu sizin için en güvenli şekilde nasıl yaparsınız? Kitap, interaktif bir şekilde bütün bu soruların cevaplarını verirken, kendinizi, beklentilerinizi, ilişkilerinizi tanımlamanızı ve daha güvenli ilişkiler kurmanıza yardımcı olmayı hedefliyor.

Bu kitabı okumak oldukça önemli çünkü; kendi karakterinizi ve bağlanma ihtiyaçlarınızı fark etmek, sizin için mutluluğun, gerçek bir aşkın uzaklarda olmadığını ve bunun için neler yapmanız gerektiğini daha net görmenizi sağlayacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here