Ana sayfa Psikolojik Filmler The Soloist / Virtüöz

The Soloist / Virtüöz

364

Film Adı: The Soloit

Yıl:  2009

Tür: Dram, Biyografi, Müzikal

Yönetmen: Joe Wright

Oyuncular: Robert Downey Jr., Jamie Fox, Catherine Keener, Nelsan Ellis, Tom Hollander

IMDB: 6,7/10

 

Film, Los Angeles Times yazarı Steve Lopez’in parkta karşılaştığı zihinsel problemleri olan bir keman virtüözünün gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır. Jamie Fox’un canlandırmış olduğu müzik dâhisi Nathaniel, kariyerinin en önemli aşamasında şizofreni tanısı almış ve beraberinde evsiz kalmış bir keman virtüözüdür.

Şizofreni tanısı almış kişinin sosyal çevrenizde bulunması istatiksel olarak çok zordur. Sık rastlanılan bir tanı olmama özelliği ile şizofreni imajı ağırlıklı olarak filmler ve kitaplar aracılığı ile karşımıza çıkmakta ve oldukça acımasız betimlenmektedir. Son zamanlarda A Beautiful Mind ve Soloit gibi filmler ile bu betimleme durumu daha olumlu ve gerçekçi hale gelmiştir. Filmde Nathaniel karakteri klinik olarak doğru bir şekilde tasvir edilmiştir. Örneğin, Nathaniel bir sabah aniden akut bir rahatsızlık yaşar gibi şizofreniden mustarip olmuş gibi yansıtılmamıştır. Doğumundan itibaren tuhaf, içe kapanık ve müzik aletlerine odaklanan zeki bir birey olarak sergilenmiştir. Bununla birlikte Nathaniel’ın tanısı ve belirtileri alışık olduğumuz gibi korkutucu olarak karşımıza çıkmamaktadır. Günlük hayatta işitsel halüsinasyonlar, paranoid delüzyonlar ve dağınık konuşma semptomlara sahip bir kişi olarak yansıtılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Prozac Toplumu / Prozac Nation başlıklı makalemizde film önerisi, prozac ve prozac nation hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here