Ana sayfa Genel Güzellik Ve Karakterin Aşk Üzerindeki Etkisi

Güzellik Ve Karakterin Aşk Üzerindeki Etkisi

471

Kişilik mi bizi daha çok etkiler yoksa dış görünüş mü?

Çeşitli araştırmalarda çiftlerin %90’ı eşlerinden neden etkilendiklerini anlatırken kişilik özelliklerinden bahsetmişlerdir. Yaklaşık üçte ikisi ise dış görünüşten bahsetmiştir. 

Peki siz neden aşık oldunuz? Muhtemelen aklınıza gelen karşınızdakinin bir takım özellikleridir. Özellikle kadınsanız sevdiğiniz kişinin dış görünüşünü ikinci sırada sayabilirsiniz. Peki gerçekten de böyle mi? Kadınlar dış görünüşten daha mı az etkileniyor? Bir araştırmaya göre bunun cevabı hayır. Kadınlar yalan makinesine bağlı olduklarında dış görünüşün önemini daha çok vurgulamışlardır. Görünen o ki toplumsal bir kural gereği kadınlar dış görünüşün önemini itiraf etmekten kaçınmaktadır. Araştırmalar göstermiştir ki, bir yüze 150 milisaniye süreyle baktıktan sonra verilen çekicilik puanı, aynı yüzü uzun uzun inceledikten sonra verilen puana çok yakındır. Dış görünüş bir seçim süzgeci yerine geçtiğinden, romantik bir ilişkinin başlangıcında oldukça önem taşımaktadır. Fiziksel olarak itici bulduğumuz biriyle romantik anlamda yakınlaşma olasılığımız düşüktür. Bunun istisnaları ‘Güzel ve Çirkin’ hikayesinden de bildiğimiz gibi olabilmektedir. 

Güzel Olan Nedir?

Güzellik sübjektif bir kavram olmasına rağmen,  neyin güzel kabul edildiğini büyük ölçüde toplumsal normlar ve moda belirlemektedir. Örneğin daha önceki dönemlerde güzellik dolgun vücut ile temsil edilirken, 20. yüzyılda bunun yerini atletik ve zayıf bir yapı almıştır. Güzelliğin ne olduğu kültürel algılara göre değişmesine rağmen erkeklerin genellikle iki tür yüzü çok çekici bulduğu ortaya çıkmıştır. Bunların birincisi; bebek yüzlü (büyük gözlü, küçük burunlu, küçük çeneli çocuksu bir yüz) ile seksi kadındır (yüksek elmacık kemikleri, yüksek kaşlar, büyük göz bebekleri ve geniş bir gülümseme).

Peki neden bebeksi yüz bu kadar güzel gelmektedir? Çünkü bu yüz biçimi erkeklerde koruma duygusu uyandırmaktadır. Bu koruma arzusunun da evrimsel bir işlevi olduğundan bugüne kadar gelmiştir. 

Güzel bir yüzün yanında güzel bir vücut da hem erkekler hem de kadınlar için önemlidir. Büyük göğüslü kadın stereotipine rağmen erkeklerin en beğendiği kadınların ne çok büyük ne çok küçük göğüslü olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda bel-kalça oranı erkeklerin baktığı bir diğer özelliktir. Eş adayı olarak erkekleri değerlendiren kadınlar ise kas yapısı, geniş omuzlar, gelişmiş bir göğüs ve uzun boya önem vermişlerdir. Yüz ve vücut simetrisinin her iki cinsiyetin de önem verdiği bir faktör olduğu bulunmuştur. 

Güzelliğe karşı neden olumlu bir yargımız var?

Bu konuda farklı açıklamalar mevcuttur. Evrimsel bakış açısından, çekici kadınlarla erkeklerin eş bulma, üreme ve çocuklarını yetişkinliğe ulaştırma olasılıkları daha yüksek bulunmuştur. Kadınlardaki bel-kalça oranı doğurganlıkla ilişkilendirilir ve erkeklerdeki uzun boy ve atletik vücut ise, daha koruyucu olma ve güveni sağlayabilme anlamına gelir. 

Çekicilikte Denklik

Sevgililerimizin çekicilik düzeylerinin genellikle bizimkine yakın olduğunu gösteren pek çok çalışma vardır. Her ne kadar tanıdığımız en çekici insanla beraber olmak istesek bile çoğu zaman ödün vererek kendimizden ne daha az ne daha fazla çekici biriyle birlikte oluruz. 

Bazı insanların güzelliği tartışılmazdır, ancak yine de güzellikle ilgili yargılarımızda öznel algımızın etkisi fazladır. Bize çekici gelen bir başkasına çekici gelmeyebileceği gibi, algılarımız dış görünüş ile bağlantısız şeylerden ötürü de değişebilir. Giderek sevmeye başladığımız kişiler bize başta olduğundan daha çekici gelirken, hoşlanmamaya başladığımız kişilerse daha çirkin gelebilir. 

Karakter

Araştırmalara göre sevilen kişilerde ortak olan özellikler; dürüstlük, yeterlilik, yetenek, zeka, canlılıktır. Becerikli ve yetenekli olma o kişiyi daha çekici algılamamızı sağlar. Yine karşımızdaki kişinin insani zaaflara sahip olduğunu görmek çekiciliğini daha da arttırmaktadır. 

Bizi romantik bir eşe hangi özellikler çeker?

Hem erkek hem de kadınlar kendilerini çeken özellikleri iyilik, cana yakınlık ve mizah anlayışı şeklinde ifade etmişlerdir. Buradan çıkan sonuç, bize kendimizi iyi hissettiren, sıcak, duyarlı, komik kişilere çekim duyduğumuzdur. 

Sonuç olarak; güzellikle karakter hem birbirini hem de beraberce bizi etkiler. Güçlü bir mizah duygusu olan, sıcak, duyarlı bir kişi bize daha çekici görünürken, çok çekici bir kişi de sıcak, iyi, bilge ve heyecan verici görünebilir. 

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Davranışlarımız çevremizdekileri etkiler. Bir erkeğe dünyanın en iyi, en cömert adamıymış gibi davranan bir kadın, adamı cömertleştirir; bir kadına güçlü, becerikli biriymiş gibi davranan bir adam, kadının daha yeterli olmasını sağlar. Güzellikle karakter en azından bir dereceye kadar karşılıklı etkileşimin ürünüdür. Bir kişinin dış görünüşüne ve kişiliğine dair algılarımız, o kişinin kendine dair algılarını, dolayısıyla davranışlarını etkiler. Bu da bizim o kişiyle ilgili algımızı pekiştirir. Don Juan’ın başarısının nedeni, karşılaştığı her kadına, en itici olanlar dahil, dünyanın en seksi, en arzulanır kadını gibi davranması ve böylece etrafındaki kadınların da ona karşı seksi ve çekici davranmaya başlamasıdır..  

Sevenin Kişiliği

Kimlik duygusu ve özgüven sevme ve sevilme yetimizi etkiler. Kolayca aşık olan kişiler genellikle özgüveni yüksek, savunmacı olmayan kişilerdir. Birini sevebilmek için önce kendimizi sevmemiz ve sevilebileceğimize inanmamız gerekir. 

Ne yapmalı?

  • Çekicilik düzeyi sizinkine denk bir sevgili arayın. Sevgili ararken en önemli kural, en çekici kişiyi seçmek değildir. En iyisi, çekicilik bakımından size benzer kişiler arasından en çekicisini seçmektir. Bu kurala uyanların daha uyumlu ve doyurucu romantik ilişkiler yaşaması olasıdır. 
  • Karakter açısından ise aşk arayışında size yol göstermesi gereken duygu durumu zevk, neşe ve rahatlıktır. Bu ölçütlere göre ise sıcak, duyarlı, düşünceli ve mizah duygusuna sahip adaylar en iyi adaylardır. 
  • Kendini gerçekleştiren kehanetlerden faydalanın. Olası romantik eşinize tam aradığınız- seksi, heyecanlı, çekici- kişilermiş gibi davranın. Sizin böyle davranmanız onların içindeki özellikleri dışa vurmalarını sağlayacaktır. 

 

 

Kaynak

Pines, A. M. (2010). Aşık Olmak: Sevgililerimizi Neye Göre Seçeriz?, İletişim Yayınları: İstanbul

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here