Ana sayfa Psikoloji Kitapları Kitap Önerisi: Zor Kişiliklerle Yaşamak

Kitap Önerisi: Zor Kişiliklerle Yaşamak

861

Kitap Adı: Zor Kişiliklerle Yaşamak

Yazarlar: Francois Lelord, Christophe Andre

Yılı: 2000

Her birimizin çevresinde hayatımızdan çıkarmanın mümkün olmadığı, ancak birlikte yaşamanın da bizi oldukça zorladığı kişiler bulunur. Onlar annemiz, babamız, eşimiz gibi en yakınlarımız veya patronumuz gibi birlikteliği sürdürmek zorunda olduğumuz kişiler olabilir.

Çoğu zaman da problemlerimizin kaynağını, bu kişilerin yaşantımızı ne derece etkilediklerini fark etmeksizin yanlış yerlerde ararız. Lelord ve Andre, kitaplarında tam da bu kişiliklerden bahsediyorlar. Kaygılı, paranoyak, histriyonik, saplantılı, narsist, şizoid, depresif, pasif-agresif, bağımlı ya da sakınımlı olarak 10 ayrı kişilik tipini tanımlıyorlar. Bu kişilik tiplerini oluşturan nedenleri, davranış tarzlarını ve iletişimlerini ele alıyorlar. Daha sonrasında da bu kişilerle iletişimimizi nasıl sürdürmemiz gerektiğine dair ipuçları veriyorlar. Her kişilik tipini nasıl tanıyacağınıza dair mini testler de sunuluyor. Bu sayede kendinizi de daha iyi tanıma fırsatı buluyorsunuz. 

Kitabı okurken dikkat edilmesi gereken, çevremizdekilere tanı koymanın bizim görevimiz olmadığı noktasıdır. Tanıdığınız bir kişide kitapta anlatılan kişilik yapısına ait özellikler bulunabilir, fakat tanı koyulması için gerçek bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kitap Önerisi : "Bağlanma" başlıklı makalemizde bağlanma stili, bağlanma ve aşk ve bağlanmayla ilgili kitap hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here