Ana sayfa Genel Hafızanız Kötü Mü?

Hafızanız Kötü Mü?

200
https://pixabay.com/tr/illustrations/bulmaca-sa%C4%9Fl%C4%B1k-krankkheit-210791/

Kötü bir hafızaya sahip olmak oldukça zorlayıcı ve bazense korkutucu olabilmektedir. Sizin de hafızanız eskisi gibi değilse, hafıza kaybınızın yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası olduğunu varsaymanız muhtemeldir… Ancak hafıza sorunları her yaşta ortaya çıkabilir.

 

Kötü bir hafızanın birçok nedeni olması ile birlikte birçoğu kalıcı değildir. Bu durumda hafızanızı geliştirmek için atabileceğiniz birçok adım vardır. İlk olarak hafıza probleminizin düzeyini ve seyrini bilmek önemlidir. Bazı unutkanlıklar zaman zaman herkesin başına gelebilir ve bu durumda endişelenecek bir şey yoktur. Kötü belleğinizin doğal ve normal sınırlar içerisinde olduğunu anlamak için size yardımcı olacak bazı yaygın hafıza stilleri vardır. Bunlardan birkaçı;

 

  • Yakın zamanda izlenilen bir filmin görsel çizimini hatırlıyor ancak filmin adını hatırlayamamak.
  • Sohbet veya bir konuşma sırasında söylenecek bir kelimeyi hatırlayamamak.
  • Yol tarifi verirken tüm sokakları adlarını hatırlamamak.
  • Bazen anahtarların, gözlüklerin veya kumanda gibi günlük eşyaların yerlerini yanlış yerleştirilebilir ve bu nedenle odada bir eşyanın neden orada olduğunuz hatırlamayabilirsiniz
  • Bazen çocuklarınızı, iş arkadaşlarınızı veya evcil hayvanlarınızı yanlış isimlerle adlandırmak veya seslenmek.
  • Ne okuduğunuzu hatırlayamamak. Büyük olasılıkla bir bellek probleminden ziyade bir konsantrasyon problemidir.
  • Konuşmaların ana noktalarını hatırlamak ancak ayrıntıları hatırlamamak.
  • Önemli bir zamanın kesin tarihini bilememek ancak yılı veya ayı hatırlamak.

 

Özetle, kısa vadeli küçük konular genellikle sizin işlevselliğinizi etkilemediği için bir sorun sayılmamaktadır. Ancak kötü bir hafıza endişeli, telaşlı veya sağlıksız bir yaşam tarzının bir yan etkisidir.  Zayıf bir beslenme ile birlikte beynimiz hafızayı kontrol eden beyin kimyasallarını oluşturmak için ihtiyaç duyduğu besinleri alamaz.

Ayrıca hafızanızı etkileyen sadece yediğiniz şey değil, aynı zamanda neyi ne kadar içtiğinizdir. Alkol veya madde kullanımı hafıza kaybını yol açabilmektedir. Dehidrasyon ise zihinsel performansınızı geçici olarak etkileyebilir. Örneğin, yorucu bir egzersizden sonra vücudunuzda %10 su kaybı oluşur. Eğer kaybedilen su geri alınmaz ise hafif dehidrasyon ile birlikte, konsantrasyon, uyanıklık ve kısa süreli hafıza sorunları gibi olumsuz etkiler ortaya çıkabilmektedir.

 

Beslenme yetersizlikleri hafıza sorunlarının yanında diğer bilişsel sorunlardan da sorumlu olmaktadır. Günlük yaşamanızda yeterli kalitede uyku alarak, beslenme ve stresi azaltmak için aktif önlemler alarak hafızanızı geliştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Kaynakça

https://bebrainfit.com/bad-memory/#underlying-health-conditions-that-cause-memory-loss

 

Bir önceki yazımız olan Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkacaksınız? başlıklı makalemizde doğru seçim yapmak, karar verememek ve karar verme güçlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here