Ana sayfa Psikolojik Filmler Sybil

Sybil

577

Film adı: Sybil

Yıl: 2008

Tür: Dram

Yönetmen: Joseph Sargent

Oyuncular: Tammy Blanchard, Jessica Lange, Ron White

Ülke: ABD

Imdb:  7 /10

 

Çoklu Kişilik bozukluğu hakkında en önemli vakalardan biri olarak bilinen Sybil, 1973 yılında Flora Rheta Schreiber tarafından kaleme alınan, Shirley Ardell Mason’ın gerçek hayat hikayesini anlatan romandan uyarlama bir film olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaklaşık üç saat süren film, Sybil karakterinin gerçek yaşamında Doktor Wilbur ile 11 yıl süren analiz sürecinin notları, ses kayıtları ve doktorlar ile görüşmelerinden yola çıkarak döneminde çok nadir görülen Çoklu kişilik bozukluğu tanısı almasını konu edinmektedir. Ailesinin ilk ve tek çocuğu olan Sybil, çocukluk çağında şizofren bir anneye maruz kalarak büyümüş, şiddet ve istismar gibi birçok travmatik deneyim yaşamış bir karakterdir. Film seyirciye ders verir nitelikte çocukluk döneminde yaşanılan travmaların ileriki yaşlarda bireyin yaşamını nasıl etkilediğini oldukça etkileyici bir biçimde göstermektedir. Bununla birlikte filmde, Sybil’in, alter kişilikleri ve kişilikler arası geçişleri ile Çoklu kişilik bozukluğu birçok farklı yönden ele alınmıştır.

Tüm bunlara ek olarak filmde karşımıza çıkan Doktor Wilbur da Sybil ile birlikte psikoloji alanında kişilik bölünmesi ile ilgili çalışmalara devam etmiş ve tarihe adını‘’ Wilbur Paradigması ‘’ ile geçirmiştir.

Bir önceki yazımız olan 28 Gün başlıklı makalemizde 28 gün, alkol problemi ve bağımlılık hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here