Ana sayfa Genel İş Yerinde Mobbing

İş Yerinde Mobbing

548
https://pixabay.com/tr/photos/oyun-fig%C3%BCrleri-ye%C5%9Fil-mavi-oyun-4541727/

İŞ YERİNDE MOBBING

Mobbing, dilimize ‘’yıldırma’’ olarak geçmiştir. Kişinin bir grup veya bir kişi tarafından sistematik bir şekilde yıldırılması, küçük düşürülmesi ve işten soğutulmasıdır. Mağdur kişiye psikolojik bir istismar söz konusudur. İş yerinde mobbing için birçok neden vardır:

 1. Kişinin ırkı, yaşı, dini, cinsiyeti gibi etkenler
 2. İş yerindeki başarısı veya başarısızlığı
 3. 3.Kıskançlık ve kişisel sebepler.

İş yerinde mobbing , mağdurun iş performansını ve özgüvenini oldukça olumsuz etkiler. Üstelik bu yaşananlar kişide kaygı bozukluğu, strese bağlı kronik ağrılar, uyku bozuklukları, konsantrasyon eksikliği, cilt hastalıkları gibi birçok bedensel şikayete de sebep olur. Kişi yaşadıklarının ağırlığı ile alkol ve madde kullanımına dahi başlar. Kişinin sık sık izin alması, kendisini izole etmesi, iş performansının sürekli düşmesi gibi belirtiler kişinin işyerinde mobbing’e uğradığına ilişkin sinyaller verir.

İş yerindeki mobbing şekilleri şunlardır:

 1. Sözlü Şiddet- Mobbing’i uygulayan grubun mağdura karşı aşağılayıcı bir dil kullanması, sesini yükseltmesi, üstü kapalı veya açık hakaret etmesi.
 2. Görmezden Gelme- Mağdurun sorularını ve yaptıklarını görmezden gelme, iş yerinde yapılan etkinliklere veya öğle yemeklerine davet etmeme, kişiye işyerindeki bilgileri bilerek aktarmama veya mail gruplarından çıkarma…
 3. Dedikodu ve İftira: Mağdur kişi hakkında dedikodular çıkarmak. Bazı dedikodular tamamen iftiradır. Ancak bazıları kişinin özel hayatından bilgileri iş yerine yaymak ve kişinin itibarını azaltmak içindir.
 4. Fiziksel Şiddet: Nadir de olsa kişiye fiziksel şiddet de görülür. Genellikle kişiler fiziksel şiddetin somut bir suç olduğunu bildiğinden bundan kaçınma eğilimindedirler. Beyaz yakalı işlerde daha az görülürken mavi yakalı işlerde daha sık görülen bir mobbing türüdür.

Mobbing’e uğrayan kişi neler yapmalıdır?

 1. Mobbing’e uğradığına dair sözlü/yazılı kanıtlar toplamalı ve yetkililere bu kanıtları iletmelidir.
 2. Kişi bu sorununu bir yakınıyla paylaşmalı. Mümkünse başa çıkabilme stratejileri geliştirmek adına profesyonel bir yardım almaktan çekinmemeli.

Mobbing’i engelleme noktasında yöneticilerine büyük görevler düşmektedir. İş yerinde mobbing uygulamanın çok keskin bir politikası olmalı ve bu davranışlara asla tolerans sağlanmamalıdır. Yöneticiler iş yeri ortamını çok iyi izlemekle görevlidir. Ayrıca ekibini de bu tarz davranışlara karşı seyirci kalmamaları konusunda uyarmak, iş yerinde mobbingi en aza indirir.

 

 

Kaynakça

 1. https://smallbusiness.chron.com/mobbing-workplace-43426.html
 2. https://i-sight.com/resources/how-to-recognize-workplace-mobbing-and-what-to-do-about-it/

3.https://www.ailevecalisma.gov.tr/media/1327/i%C5%9Fyerlerinde-psikolojik-taciz-mobbing-bilgilendirme-rehberi-2014.pdf

Bir önceki yazımız olan Duygusal Zeka Ve Kariyer başlıklı makalemizde başarı, duygusal zeka ve EQ hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here