Ana sayfa Kendine Yardım İyi Bir Evlilik için “9 Psikolojik Görev”

İyi Bir Evlilik için “9 Psikolojik Görev”

318

Bazı çiftlerin mutlu ve uzun ömürlü evlilikleri vardır. Peki bu çiftlerin sırları nedir?

Judith Wallerstein bir evliliğin doğal evrelerini tanımlarken bir yandan da iyi bir evliliğe sahip olmak isteyen bireyler için dokuz psikolojik görev belirlemiştir. Bununla birlikte Wallerstein ve Blakslee evli çiftlerle ilgili yaptığı araştırmada evliliği sürdürmede işe yarayan psikolojik görevleri araştırmış ve iyi bir evliliğe sahip kişilerin bu psikolojik görevleri tamamladığını göstermiştir.

1.Wallersteine göre birey büyüdüğü aileden duygusal olarak kopmalı ve onlardan ayrı bir kimlik geliştirmelidir. Bununla birlikte eşler kendi aileleri ile zaman geçirirken birbirlerine de zaman ayırmalıdırlar. Tek başına olmaktan bir çift olmaya geçiş aynı zamanda bir rol değişimi demektir. Bazen bu rol değişimi bireyin kimliğinde de değişime yola açabilir, beklentiler değişebilir.

2.Her eşin kendi özerkliğini koruması için sınırlar belirlenirken aynı zamanda çiftin evlilik kimliğini de yapılandırması gereklidir. Peki bu ne demek oluyor? Kişiler ‘’ben’’ yerine ‘’biz’’ demeyi öğrenmeli ve duygusal yakınlığın paylaşılması sağlanmalıdır.

3.Zevkli ve zengin bir cinsel yakınlık geliştirip bunun aile veya iş ile ilgili sorumluluklardan ve sorunlardan etkilenmemesi için çabalamak gerekmektedir. Bununla birlikte eşler birbirlerinin farklı cinsel ve duygusal gereksinimleri arasında denge kurmalılardır. 

4.Çocuk sahibi olan eşler, anne baba olmanın sorumluluğunu bilmelidir ancak çocuğun aileye gelişi çiftin ilişkisini etkilememelidir. Bu anlamda eşler birbirine destek olmalıdır. 

5.Eşler yaşamın kaçınılmaz sorunları ile yüzleşip onlarla baş etmeyi denemelilerdir.

6.Evlilik, eşlerin birbirlerine farklılıklarını, kızgınlıklarını, korkularını ve sorunlarını anlatabileceği güvenli bir ortam olmalıdır. Böyle bir ortamın yokluğu ve paylaşım ihtiyacının karşılanmaması, başka ilişkilerde bu ihtiyacın doyurulmasına veya eşin olmadığı etkinliklerin ve ortamların tercih edilmesine yol açabilir. 

7.Eşler, yalnızlıktan ve sıkıntıdan kurtulabilmek için karşılıklı espriler yapıp gülerek zaman geçirmelidir. Çünkü bu, ilişkiyi tekdüzelikten kurtarıp yeni ve ilginç şeylerle canlandırabilir. 

8.Eşlerin bağımsızlık gereksinimlerini karşılayabilmeleri için birbirlerine destek ve cesaret vermeleri gerekir. 

9.Zamanın neden olduğu değişimin başlangıçtaki romantizmi yok etmesine izin verilmemelidir. 

 

Kaynakça

  • Wallerstein, Judith S. & Blakeslee, Sandra (1995). The good marriage: how and why love lasts. Boston: Houghton Mifflin.

Bir önceki yazımız olan İntrüsif Düşüncelerle Etkileşim Kurma Şekliniz Her Şeyi Değiştirir başlıklı makalemizde deneyimsel kaçınma, düşünceyi kontrol etme ve instrüzyon hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here