Ana sayfa Genel Uzak Mesafe İlişkisi Yürütmek

Uzak Mesafe İlişkisi Yürütmek

859
uzak mesafe ilişkisi
Photo by RODNAE Productions from Pexels

İlişkilerde yakınlık, temas çok önemlidir. Çiftler sık sık birbirlerini görmek ve seslerini duymak isterler. Peki uzak mesafe ilişkisi yaşayan kişiler neler yapıyor? Bu ilişkilerin yürüme veya yürümeme sebepleri nelerdir? Birçok kişiye imkansız gibi gelse de, yapılan bir araştırmada uzak mesafe ilişkisi duyguları daha güçlü tuttuğu ortaya kondu. Ancak bu elbette herkes için geçerli değildir. İki tarafın da ilişkiyi sürdürme motivasyonunun olması gerekir. Sadakat, güven ve bağlılık psikolojiye göre ilişkinin en önemli unsurlarıdır. Bu unsurların başarıyla olması için de coğrafi yakınlık önemlidir.

Uzak Mesafe İlişkisi ve Sadakati Korumak

Uzun mesafe ilişkilerinde herkesin düşündüğü nokta aslında sadakat oluyor. Bu da oldukça doğaldır, hatta kültürümüzde bu durumu destekleyen sözler bile bulunur: Gözden uzak olan gönülden ırak olur. Bu gözden uzaklık durumu çiftlerde anksiyete seviyesini arttırır. Ancak elbette bu kişilerin kontrolünde olan bir durumdur. Uzak mesafe ilişkisinde belirli bir süreyi aşan çiftlerde anksiyete seviyesi daha düşükken, yeni çiftlerde ise çok daha yüksektir. Birçok çift güven sorununu sürekli haberleşerek aşmaktadır. Günlük yaşamdan parçalar göndermek, fotoğraflar ve videolar çekmek partneri ilişkinin içinde tutar.

Kathrine Maguire tarafından 2007 yılında yapılan bir araştırmada, pozitif düşüncelerin uzun mesafe ilişkisini yürütmede çok önemli olduğunu ortaya koyuyor. Çiftlerin birbirlerine karşı pozitif tutumlarda olması, kavuşma günleri için geri sayımlar yapmak gibi küçük adımlar ilişkinin yürümesinde etkili oluyor. Hatta bazı çiftler partnerlerine mektuplar göndererek, nostaljik deneyimlerle ilişkiyi taze tutmayı sağlıyor.

2013 yılında yapılan başka bir araştırmanın sonuçları ise bir hayli şaşırtıcı. Araştırma, uzak mesafe ilişkilerinin normal ilişkilerden daha güçlü olmaya meyilli olduğunu gösteriyor. Partnerlerinden uzak olan kişiler partnerlerini daha çok idealleştiriyor. Mesafeler özlemi arttırıyor, bu da ilişkileri daha canlı ve daha uzun tutuyor. Ayrıca uzak mesafesi ilişkilerinde çiftlerin görüşme zamanları daha kısa olduğundan daha az kavga oluyor.

Özetle, uzak mesafe ilişkilerindeki en önemli üç nokta güven, bağlılık ve bu ilişkiyle kurulan doğru zihniyettir. Mesafeye rağmen bu üç önemli nokta üzerine çalışılırsa çiftler rahatça bir ilişki yürütebilirler. Özellikle güven sorunu aşılmadığı takdirde ilişkinin yürüme olasılığı azalmaktadır. İlişki hakkında pozitif olmak ve uzaktan da olsa partnere jestler yapmak ilişkiyi sağlamlaştırır. Pozitif tutumlar pozitif sonuçlar doğurur. Bu da ilişkinin yürümesini sağlar.

https://practicalpie.com/the-psychology-of-long-distance- relationships/#:~:text=In%20fact%2C%20recent%20studies%20have,of%20keeping%20the% 20relationship%20alive.

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here