Ana sayfa Gündem Korona Virüs Sürecinde Ev Yaşamına Uyum Sağlamak için Bağışıklık Sisteminize Dikkat Edin!

Korona Virüs Sürecinde Ev Yaşamına Uyum Sağlamak için Bağışıklık Sisteminize Dikkat Edin!

114

Dünya genelinde korona virüs nedeni ile bireyler sokağa çıkmamak adına evlerinde kendilerine sosyal izolasyon uygulamaktadır. Sosyal izolasyon kişiden kişiye farklı algılanabilmektedir. Bazı insanlar için sürekli evde olma fikri bir rüya gibi algılanırken, bazıları içinse evden çıkamamak dış dünyadan kopma ve tek başına kalma korkularını tetiklediği için sancılı bir durum olarak algılanabilir. Bu nedenle sosyal izolasyon sürecine uyum sağlamak bazılarımız için oldukça zor olabilir.

Uyum sağlamak için bağışıklık sisteminize dikkat edin!

Yalnızlığın insanlar üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, sosyal yaşamları olmayan kişilerin, insanlarla olan bağlantılarının kopmasının fiziksel sağlık sorunları yaşama risklerini arttırdığını söylemektedir.  Kısaca, sosyal yaşam ile fiziksel sağlık sorunları yaşama arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Bu durum en çok hareket kabiliyeti kısıtlandığı için evden çıkmakta zorluk yaşayan yaşlı kişilerde kendini göstermektedir. Sosyal izolasyona maruz kaldıkça, yaşadıkları yalnızlık ve hareket kısıtlamasının yarattığı çaresizlik duyguları, duygusal sistemlerini daha hassas hale getirir ve bu da bağışıklık sistemlerini etkileyerek fiziksel hastalıklarının artmasına neden olur.

Bizlerin şu anda koronavirüsü nedeni ile dışarı çıkmamamız ve kendimizi izole etmemiz de yalnızlıkla ilgili kaygılarımızın artmasına neden olabilir. Bu durum da bağışıklık sistemimizi negatif etkileyebilir. Bizler için iyi haber şu ki koronavirüs için yaşayacağımız sosyal izolasyon süresi bağışıklık sistemimizde belirgin etkiler bırakacak kadar uzun bir süre değil. Ancak yine de sosyal izolasyon sürecinde bağışıklık sisteminizi daha iyi hale getirmek ve güçlendirmek hem fiziksel hem de psikolojik olarak  faydalı olabilir. Evinizden dışarı çıkmadan bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ;

Egzersiz yapmak, yeterli miktarda su içmek, beslenmeye dikkat etmek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin takviyelerini kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bunlara ek olarak psikoloji alanında yapılan araştırmalar müzik dinlemek, film izlemek gibi hoşunuza giden aktiviteleri yapmanın daha mutlu hissetmeyi sağlayacağını ve bağışıklık fonksiyonunu arttırabileceğini söylemektedir.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here