Ana sayfa Psikolojik Filmler Mozart Ve Balina

Mozart Ve Balina

472

Film adı: Mozart ve Balina

Yıl: 2005

Tür: Dram, Komedi, Romantik

Yönetmen: Petter Naess

Oyuncular: Erica Leerhsen, Sheila Kelley, Gary Cole, Radha Mitchell, Josh Hartnett

Imdb:  6,9 / 10

 

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış filmde Asperger sendromlu iki kişinin aşkını Radha Mithcell ve Josh Hartnett canlandırmaktadır.  Filmin ilk bölümünde, Donald’ın Asperger sendromuna sahip bireylerden oluşan küçük terapi grubunda tanıştığı ve aşık olduğu Isabella ile ilişkisi ve ardından uzun süredir kurduğu düzenin bozulması konu alınmıştır. Ancak filmin ilerleyen sahnelerinde iki gencin sevgilerinin her şeyin önüne geçtiği görülmektedir.

Film, Otizm Spektrum bozukluğunun bir kolu olan Asperger sendromunun izlerini, bu bozukluğa sahip bireylerin yaşantılarında var olan sıkıntıları gözler önüne sermiştir. Yukarıda bahsedildiği gibi Donald’ın düzeninin bozulması örneğinden gitmek gerekirse Otizm Spektrum Bozukluğuna sahip bireylerin rutin ve düzenleri oldukça önemlidir. Yaşantılarında gerçekleşen herhangi bir değişiklik ve bu değişikliğe bağlı düzenlerinin bozulması onları oldukça etkilemektedir. Gerçek hayattan uyarlama olan filmin en dikkat çekici yanı ise otizme sahip bir erkek ve bir kadının aşk hikayesini ve otizmin hem kendi romantik ilişkilerini hem de sosyal ilişkilerini nasıl zorlayıcı hale getirdiğini seyirci ile buluşturması olmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan Toc Toc / Takıntılar başlıklı makalemizde film önerisi, kompülsiyon ve obsesif kompülsif bozuklu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here