Ana sayfa Genel Pozitif Psikoloji Nedir

Pozitif Psikoloji Nedir

579
https://pixabay.com/tr/illustrations/anket-geribildirim-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fan-3957027/

Pozitif psikoloji, insan davranışlarını, duygularını ve düşüncelerini insanın güçlü yanlarına odaklanarak çalışan bilimsel bir alandır. Pozitif psikolojiye göre insanın amacı kendine iyi bir yaşam inşa etmek üzerine olmalıdır. İnsan iyi bir yaşam için yaşar. Mutluluk, şefkat, şükretmek, ümit, hayat memnuniyeti gibi konulara odaklıdır.

‘’Öğrenilmiş Çaresizlik’’ teorisiyle de tanınan Martin Seligman’a ait bir yaklaşımdır.  Seligman kendisi de depresyon gibi konularla çalışmış olsa da, psikoloji alanının sadece olumsuz ve negatif deneyimlere odaklı yapısından sıkılmıştı. APA başkanı seçildiğinde psikolojiyi pozitif araştırma alanlarına yönlendirmek için çalışmalar yapmaya başladı. Rezilyans (Resillience) ve öğrenilmiş optimizm üzerine çalıştı.  Ek olarak, 90’lı yılların sonunda ortaya çıkan akım, son on yılda popülaritesini arttırmış; sağlık, ekonomi, örgütsel, yönetim, liderlik gibi çalışma alanlarında kendine yer edinmiştir.

 3 Temel Noktası

  1. Subjektif Deneyimler: İnsanın yaşadığı mutluluklara, güzel anıları önemsemesi gerekir. Önemli olan kendini iyi hissetmektir.
  1. Bireysel özellikler: İyi bir yaşama sahip olmak için insanın sahip olması gereken iyi özellikler vardır: yeniliklere açıklık, merhamet, affedici olma, azim, çalışkanlık, erdemlilik…
  1. Örgütsel Seviye: Bireyleri toplumda daha iyi birisi olmaya iten ve toplumun değerini arttıran özellikler: Nezaket, fedakarlık, iş ahlaki, sorumlu olma…

Kısacası, arzulanan iyi yaşama ulaşım insanın önce kendini iyi hissetmesiyle başlar. Böylelikle, kendini iyi hisseden birey iyi özelliklere sahip olur ve toplumu iyiye taşımaya çalışır. Sonuç olarak, karakterin pozitif olması, mutlu olması toplumu da etkiler.

Pozitif psikoloji kişinin sorunlarını değil, güçlü yanlarını sorgular. İyi yanlara bakmak insanın özgüvenini arttırır, mutlu eder. Ayrıca iyi ilişkiler geliştirmede yardımcı olur.  Sonunda kişinin mutlu hissettiği iyi yaşama ulaşır.

Uygulama Alanları

Pozitif Psikoterapi

Seligman ve çalışma arkadaşları tarafından geliştirilen bu terapi, depresyonu pozitif duygular inşa ederek, kişideki güçlü yanları ortaya çıkararak yenmeyi hedefliyor. Bu nedenle 12 farklı pratiği bir araya getiriyor: Kendin hakkında 5 tane iyi özellik yazmak, bugün başına gelen 3 güzel şeyi yazmak, sevdiğin ve minnet duyduğun insanlarla iletişime geçmek… Hem bireysel hem gruplara uygulanabilen bir terapi yöntemidir.

İşyerleri ve Liderlik

Pozitif psikoloji örgütsel alanda da sıkça kullanılan bir yöntem. Örneğin, işyerini keyifli bir ortam haline getirmek, pazartesi sendromunu kaldırmak, örgütteki negatif ve stresli ortamı azaltmayı amaçlıyor.

http://positivepsychology.org.uk/what-is-positive-psychology/

https://positivepsychology.com/what-is-positive-psychology-definition/

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/positive_psychology_in_practice

https://positivepsychology.com/positive-psychology-workplace-labor-of-love/

Bir önceki yazımız olan Psikoloji Öğrencilerinin Gönüllü Olarak Çalışabileceği Vakıflar başlıklı makalemizde açev, dernek ve dernekler hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here