Ana sayfa Psikolojik Filmler Akıl Defteri / Memento

Akıl Defteri / Memento

494

Film adı: Akıl Defteri / Memento

Yıl: 2000

Tür: Dram , Suç

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie Anne Moss, Joe Pantoliano

Imdb: 8,4 / 10

 

Akıl defteri , Jonathan Nolan tarafından kaleme alınan Memento Mori isimli kısa hikayeden uyarlanmış psikolojik içeriğe sahip bir gerilim filmidir.

Filmin ana karakteri olan Leonard, başından aldığı ağır yaranın yarattığı amnezi nedeniyle kısa süreli bellek kayıpları yaşamaktadır. Film boyunca izleyici anterograd amnezi ile yaşamını sürdüren bir kişiyi izlerken aynı zamanda bellek yitiminin kişinin yaşamında oluşturduğu sorunlara bir çok yönden tanık olmaktadır. Ancak filmde söz konusu amnezi problemi yaşayan  Leonard’ın hayatında bir başka zorluk daha vardır. Başından ağır yaralandığı gece eşi tecavüze uğramıştır. Film boyunca Leornard  amnezinin yol açtığı zorluklar ile birlikte bütün yaşamını eşinin katillerini bulmak için adamış bir karakter olarak karşımıza çıkarken, ilerleyen sahnelerde Leonard’ın paraamnezik olduğu gerçeği izleyici ile buluşmaktadır. Paraamnezi, kişinin yaşadığı durum ve olayları yanlış/hatalı olarak hatırlıyor olma durumudur. Leonard da eşiyle ilgili anları hayalinde kurmuş olduğu Sammy’nin hayatı gibi anlatmakta, Teddy gerçeklerle yüzleşmesini sağlasa da ısrarcı bir şekilde inanmamaktadır.

Bilmecelerle dolu olan filmde psikolojik ve nörolojik boyutların yanı sıra izleyiciye felsefi bakış açıları kazandırmak adına bir çok göndermeler mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Kevin Hakkında Konuşmalıyız başlıklı makalemizde anne çocuk ilişkisi, bağlanma ve film önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here