Ana sayfa Genel Rüyalara Dair 10 İlginç Bilgi

Rüyalara Dair 10 İlginç Bilgi

319

Hepimiz her gece rüya görürüz. Rüyaların anlamı neredeyse insanlık tarihi boyunca ilgi çekici olmuştur ve rüyalar hep büyüleyici bulunmuştur. Neden rüya gördüğümüze dair herkesin fikir birliğinde olduğu tek bir açıklama olmasa da rüya görürken bize neler olduğuna dair araştırmalar bilinmeyen birçok konuyu ortaya çıkarmıştır. Aşağıda rüyalara dair 10 ilginç bilgi yer almaktadır.

1. Herkes rüya görür

 Yetişkinler ve bebekler her gece en az 2 saat rüya görürler. Araştırmalarda genellikle insanların 5-20 dakika arası değişen birçok rüya gördüğü bulunmuştur. Bu da yaşamları boyu insanların 6 yılı rüya görerek geçirdikleri anlamına gelmektedir.

2. Rüyalarınızın büyük kısmını unutursunuz

Gördüğümüz rüyaların yaklaşık olarak %95’ini uyandığımızda unutmuş oluruz. Bunun nedenlerini açıklamaya çalışan teorilerden biri, uyku sırasında beynimizde olan değişimlerin bilgi işlemlemesini yapamadığı, bunun da unutmamızla sonuçlandığıdır. Bir diğer açıklama ise, bellek oluşumunda temel bir rol üstlenen frontal lobun, rüya gördüğümüz REM uykusu sırasında aktif olmamasıdır. Bu da rüyaların neden kolayca unutulduğunu açıklayabilir.

3. Bütün rüyalarımız renkli değildir

Birçok insan rüyalarının renkli olduğunu ifade etse de bir kısım azınlık sadece siyah ve beyaz renklerde rüya gördüğünü söylemektedir. Ancak katılımcıların, rüyaların hemen ardından uyandırılarak gördükleri renkleri işaretlemesi istenen bir çalışmada birçok rüyanın pastel tonlara sahip olduğu bulunmuştur.

4. Erkekler ve kadınlar farklı şekilde rüya görürler

 Yapılan araştırmalarda kadınlar ile erkeklerin rüya içeriği bakımından farklılaştığı görülmüştür. Örneğin erkekler rüyada çok daha fazla silah figürü görürken kadınlar kıyafet figürü görmektedir. Erkeklerin rüyaları agresif içeriğe ve fiziksel aktiviteye sahipken kadınların rüyalarında reddedilme, dışlanma, diyalog yer alır.

5. Hayvanlar da rüya görür

Uyuyan hayvanlar üzerinde yapılmış araştırmalar hayvanların da rüya gördüğünü göstermiştir. Hayvanlarda da aynı insanlardaki gibi REM uykusu bulunur.

6. Rüyalarınızı kontrol etmeniz mümkündür

Lucid (bilinçli) rüya denen bir rüya türünde siz uykudayken rüya gördüğünüzün farkındasınızdır. Hepimiz zaman zaman rüya gördüğümüzün farkında olduğumuz rüyalar deneyimlemişizdir. Bu rüyaların bilinç ve REM uykusunun birleşiminden oluştuğu düşünülür. Bu nedenle de lucid rüyalar sırasında rüya içeriğinizi değiştirmeniz mümkün olmaktadır.

7. Rüyalarda olumsuz duygular daha yoğundur

Yapılan araştırmalar, rüyalarda birçok duygunun hissedilebildiğini ortaya çıkarmıştır. Ancak en sık yaşanan duygular kaygı ve diğer olumsuz duygulardır.

8. Kör insanlar da rüya görür

Doğuştan itibaren kör olan kişilerin de rüyalar esnasında görsel imgeler görebildikleri keşfedilmiştir. Normal görüşe sahip insanlara kıyasla, REM uykusu esnasındaki göz hareketleri daha kısıtlı olsa dahi, kör kişiler de aynı rüya duyularını deneyimlemektedir.

9. Rüya sırasında felçsinizdir

 REM uykusu yani rüyaların oluştuğu uyku bölümü, istemli kasların felç olması ile karakterizedir. Bu da siz uyurken motor nöronlarınızın çalışmadığı yani hareket edemediğiniz anlamına gelir. Ancak bu durum sadece birkaç dakika sürer.

10. Birçok rüya evrenseldir

 Rüyalarımız her ne kadar kişisel deneyimlerimizden kaynaklansa da araştırmacılar pek çok rüyanın evrensel olduğunu bulmuştur. Bunlar arasında kovalanma, saldırılma, düşme, bir yere geç kalma, uçma, toplulukta çıplak kalma, bir sınavdan geçememe gibi rüyalar vardır.

 

Kaynak

https://www.verywellmind.com/facts-about-dreams-2795938

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here