Ana sayfa Kendine Yardım Görünüşünüzle İlgili Daha İyi Hissetmeniz İçin 8 Öneri

Görünüşünüzle İlgili Daha İyi Hissetmeniz İçin 8 Öneri

212

1. Medya tarafından size dayatılan güzellik algısından vazgeçin

Toplumun güzellik algısı yaşanılan döneme göre değişkenlik gösterir. Zayıflığın açlık ile ilişkilendirildiği yıllarda kilolu kadınların daha güzel göründüğü ve daha çekici algılandığı gerçeğini unutmayın. Her dönem toplum size bir şeyleri dayatabilir. Ama siz bunları kabul etmek zorunda değilsiniz. Kendi güzellik algınızı toplumsal dayatmalardan uzaklaşarak belirleyin. Sizin için sağlıklı, hayran olunacak bedeni kendiniz bulun.

2. Nasıl göründüğünüzden ziyade diğer özellikleriniz ile kendinizi tanımlayın.

Öz güveninizi dış görünüşünüze bağlamayın. İçsel özelliklerinizle siz ayrı bir bireysiniz ve yeryüzünde sizden sadece bir adet var. Bunu unutmayın. Kendi yetenekleriniz, kişilik özellikleriniz, ilişkileriniz ve dünya görünüşünüze odaklanın. Sizi belirleyenler bunlardır. Dış görünüşünüz değil. Dış görünüş kolayca değişebilir, zamanla değişecektir de. Sizi siz yapan özellikler ile kendinizi tanımlamaya çalışın.

3. Kötü göründüğünüzü düşündüğünüzde çileden çıkmayın.

Zaman zaman hepimizin yüzünde istemediğimiz bir sivilce çıkabilir ya da geçirdiğimiz bir kaza sonucu minik yaralar oluşabilir. Bunların sizi çileden çıkarmasına izin vermeyin. Dış görünüşünüz konusunda ne kadar kaygılanırsanız, ne kadar stres yaşarsanız bu hisler sizin kendinizi daha da kötü görmenize neden olur.

4. Gülümseyin.

Gülmek herkese yakışır. Kendi ağız yapınızı, dişlerinizi ya da gülüşünüzü beğenmiyor olsanız dahi güldüğünüzde çizdiğiniz pozitif imaj ve enerji, dışarıdan çok daha sıcak ve çekici algılanmanıza yol açacaktır. Gülmeyi asla unutmayın. Çünkü gülmek, gerçekten de duygu durumunuzu yükseltecek, daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

5. Makyaja ara verin.

Kendimizi çirkin gördüğümüzde makyaj yapma, kusurları kapatma eğilimimiz artar. Ancak bunu sürekli hale getirmeyin. Birkaç gün cildinizin nefes almasına izin verin. Bu şekilde cildinizin yorgunluğunun gittiğini ve daha temiz bir görünüme kavuştuğunuzu göreceksiniz.

6. Sizin için gerçekten rahat olan şeyleri giyin.

Modayı takip etmek sizin için bir zevk olabilir. Ancak önemli olan giydiklerinizin içerisinde kendinizi rahat hissetmenizdir. Giydiğiniz kıyafeti sürekli çekiştiriyorsanız, içerisinde huzursuz olduğunuz belliyse, bu dışarıya da yansır. Sizi rahat hissettiren, sizinle bütünleşmiş kıyafetler tercih edin.

7. Aynaya ara verin.

Kendimizi çirkin hissettiğimizde sürekli aynaya bakarak kontrol etme gereksinimi duyarız. Beş dakika içerisinde herhangi bir şeyin değişemeyeceğini bilirsiniz, ama yine de sürekli bakarsınız. Bu, vazgeçmeniz gereken bir alışkanlıktır. Çünkü her seferinde daha fazla detayı rahatsız edici bulursunuz.

8. Sağlıklı kalmaya çalışın.

Bedeninizi bir güzellik algısına oturtmaya çalışmak yerine olabildiğince sağlıklı olmaya çalışın. Doğru beslenin, yeterli gıda alın ve günlük egzersizinizi aksatmayın. Bunları bir manken görünümünde olmak için değil daha sağlıklı bir hayat sürmek için yapın.

 

 

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201407/10-ways-feel-better-about-how-you-look

Bir önceki yazımız olan İntrüsif Düşüncelerle Etkileşim Kurma Şekliniz Her Şeyi Değiştirir başlıklı makalemizde deneyimsel kaçınma, düşünceyi kontrol etme ve instrüzyon hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here